Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Soferi profesionisti
 Incepator - Forum : General : Soferi profesionisti
Message Icon Topic: Soferi indisciplinati in trafic(Topic Closed Topic Closed) Post Reply Post New Topic
Author Message
leea
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
bullet Topic: Soferi indisciplinati in trafic
    Posted: 28/Aprilie/2008 at 14:37
Exista vreun nr. de telefon la politia rutiera unde poti suna sa reclami soferii indisciplinati?

IP IP Logged
tomi_ms
Moderator Group
Moderator Group

bullet Posted: 28/Aprilie/2008 at 15:36
Te referi la soferii profesionisti, sau in general? Nu prea exista asa ceva la politie, ei cred numai ce vad cu ochii / aparatura lor. In schimb multe firme de distributie au un numar de telefon aplicat pe spatele masinii, cu inscriptia "Sofer indisciplinat in trafic? Sunati la ....". Cel mai cunoscut exemplu e reteaua de distributie a unei bauturi racoritoare, cu masinile lor rosii. Dar daca soferul e cu adevarat indisciplinat, trece cu viteza langa tine sau in fata ta, nu prea apuci sa vezi numarul, deci e doar o formalitate.
IP IP Logged
Marius
Admin Group
Admin Group

bullet Posted: 29/Aprilie/2008 at 02:26
Originally posted by leea

Exista vreun nr. de telefon la politia rutiera unde poti suna sa reclami soferii indisciplinati?

Nu cred! Politia merge pe un principiu simplu: nu s-a zgariat nici-o tabla, nu s-a intamplat nimic...
Si la o asemenea reclamatie probabil ar fi cuvantul tau impotriva cuvantului lui...
IP IP Logged
lacra2110
Profesor de legislatie rutiera
Profesor de legislatie rutiera

bullet Posted: 30/Aprilie/2008 at 15:42
eu am inteles din anii in care am lucrat in vanzari ca nr. de tel de pe masinile firmelo de distributie este o modaliate de a agata clienti: tu spui ce te doare, ei spun ca il vor sanctiona dar iti fac si o oferta sau iti iau datele sa te poata contacta ulterior.
Politia sanctioneaza si fara zgarieturi daca ai o dovada culeasa cu un "mijloc tehnic certificat de lege". Pe care tu nu il ai. E verificata. Si eu sunt o revoltata, intamplator sau nu, cu multi prieteni la Politia rutiera. Nu ai dovezi de care legea sa tina cont poti face doar o hartie care se va analiza...........................................Sleepy
Singurul nr. la care mai poti spune ceva este112 dar pana se si face ceva ala a mai parcurs 100km. Mai bine, fereste-te!
IP IP Logged
INSTR.BUCURESTI
Instructor
Instructor

bullet Posted: 05/Iunie/2008 at 17:48
Indisciplina rutiera nu poate fi reclamata inca in tara noastra...poti sa faci ce doresti pe sosele si pe strazi...
In cazul in care esti surprins de un echipaj de politie ...totul se ia la echivalenta cu masina pe care o conduci ...daca e scumpa rau ...si ai nr de inmatriculare ce incepe cu W...atunci nici nu te vede...daca ai dacia 1310 berlina ...ai ...comiso... si ramai fara permis.
Am scris eu candva despre ce si cum e cu ...prioritatile in capitala ...si noul regulament ascuns ... ce se practica...dar nu au fost comentarii..

INSTRUCTOR AUTO CATEGORIA B
IP IP Logged
Dacdamage
Newbie
Newbie

bullet Posted: 20/August/2008 at 04:07
Am fost calcat odata pe picior intentionat, fix pe trecerea de pietoni de catre un sofer nervos. A accelerat, pentru ca mi-am permis sa-l apostrofez ca injura o batrana care traversa prea incet PE VERDE.
M-am dus la sectia de politie care e la numai 20 de metri de locul cu pricina.
Am avut martori, ii luasem numarul, tot, si pana la urma s-a ajuns sa se tipe tot la mine. Pe ala l-au lasat in pace, nici macar nu s-au deranjat sa il caute. Ce sa mai, nici nu m-au lasat sa fac plangere. Imi tot ziceau de IML...I-am zis clar: nu am patit nimic, am venit pe picioare aici, nu au ce sa constate acolo. Oricum era ora 22...nu cred ca mai gaseam pe cineva la IML. Drept urmare, am ramas "nerezolvat" ca sa ma exprim mai plastic...
Soferul, era pe masina de la firma...pacat ca nu am retinut numele firmei.

DAC
IP IP Logged
cipylan
Newbie
Newbie

bullet Posted: 21/Decembrie/2008 at 06:39
Nu va mai lasati condusi de idei comuniste, cum ca "nu depui nici o plangere pana nu te duci la IML". Iti faci singur plangerea acasa, dupa care te duci la Politia Rutiera, fiindca cel ce te-a deranjat este sofer si nu ii cunosti numele, asa ca te duci direct la secretariat si depui acea plangere, dar aceasta sa fie in doua exemplare, una ramane la politie si cea de a doua o iei tu, trebuie sa-ti dea numar de inregistrare pe care il trece si la tine pe plangere si sa ai grija sa noteze plangerea in registru, daca ai probleme acolo discuta cu un avocat.
  Chiar daca cel impotriva caruia faci plangerea nu va fi sanctionat atunci, odata si odata tot va mai comite "greseli" intentionate si cineva va lua masuri impotriva lui.
  Nu mai lasati lucrurila asa, fiindca de asta am ajuns unde am ajuns, sa fim batjocoriti de "SMECHERI"
 Succes!
IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro