Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Examenul
 Incepator - Forum : General : Examenul
Message Icon Topic: nelamuriri intrebari chestionare(Topic Closed Topic Closed) Post Reply Post New Topic
Page  of 18 Next >>
Author Message
paulaanghel
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
bullet Topic: nelamuriri intrebari chestionare
    Posted: 29/Aprilie/2008 at 11:04
buna si Hristos a inviat,
am picat sala cu 21pcte sapt trecuta.Crydesi am invatat dupa cartea de la National in care stiam ca sunt strecurate greseli(cartea mea nu a avut nicio erata cu greselile),am avut ghinionul sa-mi pice 2 din intrebarile din carte care difera ca raspuns fata de chest de la Politie.
e vorba de intreb
       349 b,c si la politie numai b)
       626 a,b  si la politie numai b)

numai dupa examen am gasit pe net(GRATIS) asta pt cei ce vand pe bani grei chest de la politie chestionarele ...identic ca nr si ca ordine a intrebarilor.aceleasi intrebari sunt si pe www.legislatie-rutiera.com
cateva intrebari si daca se poate un raspuns pt ele...

1) sunt obligat sa reduc viteza pe poduri?

2)am voie sa depasesc autob oprite in statii ? rasp corect zice ca da,cu obligatia de a reduce vit de deplasare...instructorul meu si cel de la cursul de legislatie spune ca asta era in vechiul regulament,ca in noul nu se precizeaza nicaieri,dar eu am gasit ca var de rasp corecta in chest de la politie

3)circulatia autov pe drumul public se interzice daca
   a) prez scurgeri de carburant,lubrifiant
   b)nu are insp tehnica periodica efectuata
   c) certif de inmatric e deteriorat
 eu zic a si b...ei zic numai a)...cum e corect???
4)ce obligatii am la aprop unei statii de tramvai oprit in staie -cu refugiu?
  a)opresc la 5 m in spatele ultimului vagon
  b)reduc vit de mers
  c)acord priorit calatorilor ce trav strada...rasp corect la ei este b)
in cartea de la national e intreb 333 e fara niciun rasp corect...deci asa cum zice instructorul meu,ca nu am nicio oblig de reducere a vit si totusi....

5)indicatorul presemnalizare la trecerea pt pietoni creeaza obligatii pt conducatorii auto? in chest de la politie se zice ca nu

6) in ce situatii trebuie sa reduc viteza?
     a) in timp ce sunt depasit
     b) pe port de drum unde dep e interzisa prin indicator
      c) cand circul din directia opusa tramv/autob oprite in statii
 ei zic ca e valabil c)  

si mai zic ei ca pe drumul national este interzisa STATIONAREA.

poate veti spune ca ce ma tot leg de chestionarele astea descarcate de pe net,dar faptul ca mie mi-a picat acelasi chestionar la sala si ca eram sigura ca rasp din National sunt bune ...sunt total bulversata,instructorul imi zice una,chestionarele zic alta ,Nationalul zice altceva....pe cine  sa ma intreb? pe voi..si sper din suflet sa ma ajutati.Smile

asta e adresa de unde am descarcat chest de la politie gratis si mie mi-a picat nr.28 identic cap coadaAngry

IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

bullet Posted: 29/Aprilie/2008 at 12:04
chestionarele pe care le-ai descarcat sunt intr-adevar cele de la politie pe vremea(2006 la sfarsit) cand sala se dadea la politie.
Acum se da la Serviciul public comunitar de examinare.
Chestionarele au ramas ca suport si bineintele marea majoriate a intrebarilor. Au modificat doar unele variante de raspuns sau doar anexa de corectare.
Multe din intrebarile pe care le-ai pus tu erau prevazute in art. 148 din Regulamentul de dinainte de 2007.
In plus, au mai fost 3 acte normative in 2007 care au adus schimbari esentiale,iar chestionarele s-au actualizat din mers de catre fiecare serviciu examinari. Eu am comunicat aceste lucruri si celor de pe site-ul pe care ai intrat tu dar nu au raspuns.
Iti recomand strict legea din M Of sau orice alta varianta. Vezi ca si cei de la National au scos 2-3 editii in cateva luni numai anul acesta.
Daca vrei pot sa iau la rand fiecare intrebare dar un pic mai tarziu.
ing. Lacramioara Corcodel
prof. legislatie
IP IP Logged
paulaanghel
Newbie
Newbie

bullet Posted: 29/Aprilie/2008 at 12:20
Va multumesc din suflet! orice raspuns din partea cuiva in domeniu ma ajuta f tare,

ca sa nu dau nr intrebarii din national,o sa pun aici intrebarea

nu au prioritate de trecere:
a)autov din serv regulate de transp public care se pun in miscare din statia prev cu alveola
b)vehic care urmeaza sa intre intr-o inters cu sens giratoriu fata de vehic care circula printr-o asemenea intersectie
c)vehic ce executa manevra de intoarcere
  eu zic b si c   ei zic numai b...de ce nu si c???

apoi la intrebarea care sunt exceptati de la portul centurii de siguranta,se spune doar :conduc de autov ce executa serviciul de transp public de persoane in regim de taxi ,fara a specifica daca au sau nu pasageri in autov....si raspunsul lor e bun in varianta asta incompleta.rasp complet ar fi numai atunci cand au pasageri in taxi...sau ma insel?

va multumesc tare mult pt timpul acordat,lista intrebarilor e lunga ,dar sa ne bucuram inca de sarbatoare!

IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

bullet Posted: 29/Aprilie/2008 at 14:01
Incearca sa intelegi urmatorul lucru: tb sa raspunzi cu textul din lege! Chestionarul verifica daca tu stii textul de lege nu daca esti un bun conducator auto. Asta ar fi trebuit sa ti se spuna la orele de teorie.
1.Prima ta intrebare: nu exista in lege regula de prioritate pt cei care nu intorc deci nu apare ca raspuns la intrebare. Tu ai dreptate cand spui ca cel care intoarce tb sa se asigure si sa-i lase pe ceilalti sa treaca dar nu este nici un articol legat de asta la prioritate(citeste legea capitolele care se numesc Intersectii...).
2. Intrebarea a doua este mai simplu de explicat:in primul rand revin ca asta este textul din lege si asta se bifeaza. In al ndoilea rand exprimarea din lege este una juriica si nu logica. Daca ar fi spus ca tine tb sa defineasca notiunea de clienti.Faptul ca "efectueaza transport public de persoane" inseamna juridic faptul ca duce oameni si le ia bani pt. asta.
Mai intreaba! Le lamurim noi pana la urma!
Voi incerca in cel mai scurt timp sa-mi crez un id propriu...pana una alta...mergem asa pe id-lui lui Victor.
Cand ai examen ? 
IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

bullet Posted: 29/Aprilie/2008 at 14:43
Revin!
Am verificat legea de pe site-ul la care ai pus link...legislatie-rutiera.com.
Le lipseste OUG 69 din iunie 2007. Regulamentul merge dar OUG ( Codul Rutier, cum spun ei) este veche.
Lacramioara
IP IP Logged
paulaanghel
Newbie
Newbie

bullet Posted: 29/Aprilie/2008 at 15:11

examen am peste 2 sapt....sau chiar 3 ,din pacate,am prins si Pastele si 1 mai muncitoresc

revin un pic la intrebarea cu portul centurii de siguranta.Art.97(4)c) suna asa"se excepteaza de la obligatia de a purta centura de siguranta conducatorii de autoturisme care executa servicii de transport public de persoane ,in regim de taxi,cand transporta pasageri" ,iar la sala ne-a spus clar ca nu tb sa poarte centura daca nu are pasageri in masina. deci daca nu specifica enuntul complet,ar trebui sa nu fie niciun raspuns corect....

indicatorul presemnalizare la trecerea pt pietoni creeaza obligatii pt conducatorii auto? in chest de la politie se zice ca nu

mai sunt cateva intrebari in primul post la care as dori raspuns,daca se poate

si mult discutata problema a triplarii
nu stiu sa pun poza,dar imaginea arata un motociclist depasind un camion fara a trece de axul drumului si un alt autov depasind moto (trece de axul drumuli) in National e intreb 315
conducat autoturismului depaseste regulamentar motocicleta?
 a)nu
b)da,deoacrece conducat camionului a semnalizat si s-a apropiat de marginea din dreapta a drumului
c)da,deoarece moto depaseste autocam fara sa treaca de axul drumului

in cartea de la nat e valabil rasp a) si la politie zice ca c)

se considera depasire si daca nu se trece peste axul drumului ,nu?deci moto executa si ea o depasire la randul ei ,asa ca eu cu atutov nu am voie sa execut depasirea.plus ca ,in practica,sa prinzi la mijloc un motociclist intre un tir,de exemplu si un autocamion/sau alt tir ...mie mi se pare moarte curata pentru saracul motociclist...si legea nu-mi spune ca nu am voie sa fac asa ceva. cum spune profu' de la sala: astia cand au facut legea nu m-au sunat si pe mine sa ma intrebe ce parere am ...

multam fain inca o data de sfaturi
IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

bullet Posted: 29/Aprilie/2008 at 15:28
La faza cu centura ai dreptate logic si nu e cinstit ce se intampla dar ce mai e corect in viata? daca mergem impreuna in ritmul asta in doua -trei saptamani le facem pe toate.
2. Indiatorul de avertizare AVERTIZEAZA nu creaza obligatii. A conduce preventiv, a fi atent etc tot ce iti spune instructorul de bine nu sunt neaparat obligatii ci recomandari. Obligatie este numai ce specifica legea ca obligatii.
3.Este o intrebara care mi-a scos mult par alb(acum ma vopsesc des). Legea interzice depasirea cand cel din fata semnalizeaza si se incadreaza pt. depasire. Acolo ai in poza un motociclistcare merge paralel cu camionul, putin mai in spate. Deci nu este in depasire ci eventual in devansare. Mai este o intrebare in chestionare care seamana cu asta dar in poza motociclistul este oblic si semnalizeaza. Atunci nu ai voie sa il depasesti. Dar asa cume la tine, ai voie.
dpdv practic toate chestiile astea sunt niste mari tampenii si mai ales periculoase! Dar noi acum tb sa luam 22 pct. nu sa filosofam despre binele lumii.
Ma cearta Victor asa ca o sa-mi fac user.
Lacramioara
IP IP Logged
paulaanghel
Newbie
Newbie

bullet Posted: 29/Aprilie/2008 at 16:04
Lacramioara,
voi pune si eu bani de vopsea atunci Smile
si iti multumesc sincer ca-ti faci timp sa-mi raspunzi la intrebari(cu sau fara user personal)Smile
somn usor
IP IP Logged
lacra2110
Profesor de legislatie rutiera
Profesor de legislatie rutiera

bullet Posted: 29/Aprilie/2008 at 16:42
Tu ia sala! Somn usor si gandeste-te la urmatoarea parafraza(nu mai stiu textul original)
Sa-mi dea Domnul
-puterea de schimba ceea ce pot (tu nu poti schimba chestionarele)
-puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba (iata dar!)
-intelepciunea de a intelege ceea ce pot sau nu schimba.
Noi suntem mai tari ca ele.
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 30/Aprilie/2008 at 05:19
Originally posted by paulaanghel

buna si Hristos a inviat,
am picat sala cu 21pcte sapt trecuta.Crydesi am invatat dupa cartea de la National in care stiam ca sunt strecurate greseli(cartea mea nu a avut nicio erata cu greselile),am avut ghinionul sa-mi pice 2 din intrebarile din carte care difera ca raspuns fata de chest de la Politie.
e vorba de intreb
       349 b,c si la politie numai b)
       626 a,b  si la politie numai b)

numai dupa examen am gasit pe net(GRATIS) asta pt cei ce vand pe bani grei chest de la politie chestionarele ...identic ca nr si ca ordine a intrebarilor.aceleasi intrebari sunt si pe www.legislatie-rutiera.com
cateva intrebari si daca se poate un raspuns pt ele...

1) sunt obligat sa reduc viteza pe poduri?

2)am voie sa depasesc autob oprite in statii ? rasp corect zice ca da,cu obligatia de a reduce vit de deplasare...instructorul meu si cel de la cursul de legislatie spune ca asta era in vechiul regulament,ca in noul nu se precizeaza nicaieri,dar eu am gasit ca var de rasp corecta in chest de la politie

3)circulatia autov pe drumul public se interzice daca
   a) prez scurgeri de carburant,lubrifiant
   b)nu are insp tehnica periodica efectuata
   c) certif de inmatric e deteriorat
 eu zic a si b...ei zic numai a)...cum e corect???
4)ce obligatii am la aprop unei statii de tramvai oprit in staie -cu refugiu?
  a)opresc la 5 m in spatele ultimului vagon
  b)reduc vit de mers
  c)acord priorit calatorilor ce trav strada...rasp corect la ei este b)
in cartea de la national e intreb 333 e fara niciun rasp corect...deci asa cum zice instructorul meu,ca nu am nicio oblig de reducere a vit si totusi....

5)indicatorul presemnalizare la trecerea pt pietoni creeaza obligatii pt conducatorii auto? in chest de la politie se zice ca nu

6) in ce situatii trebuie sa reduc viteza?
     a) in timp ce sunt depasit
     b) pe port de drum unde dep e interzisa prin indicator
      c) cand circul din directia opusa tramv/autob oprite in statii
 ei zic ca e valabil c)  

si mai zic ei ca pe drumul national este interzisa STATIONAREA.

poate veti spune ca ce ma tot leg de chestionarele astea descarcate de pe net,dar faptul ca mie mi-a picat acelasi chestionar la sala si ca eram sigura ca rasp din National sunt bune ...sunt total bulversata,instructorul imi zice una,chestionarele zic alta ,Nationalul zice altceva....pe cine  sa ma intreb? pe voi..si sper din suflet sa ma ajutati.Smile

asta e adresa de unde am descarcat chest de la politie gratis si mie mi-a picat nr.28 identic cap coadaAngry

1. da
2. in noul regulament, intrat in vigoare la 1 dec 2006, nu s-a umblat deloc la asta
bineinteles ca poti sa depasesti, reducand viteza
unele chestii sunt logice si sunt in concordanta cu conduita preventiva
tie nu ti se pare normal sa reduci viteza?
3. a
poti circula si fara ITP facut (in baza unei dovezi inlocuitoare); bineinteles, o perioada limitata adica o luna dar......se poate
4. b
Normal ca trebuie sa reduci viteza.....e cam din aceleasi cauze ca si la pct 2
5. bineinteles ca nu.........cam ce obligatie crezi tu ca ai? Sau ce obligatie iti zice instuctorul ca ai? Ca vad ca numai sfaturi proste iti da
Indicatorul ala se pune cu 50-100m inaintea unei treceri de pietoni si te atentioneaza ca o sa intalnesti o trecere de pietoni, nu te obliga la nimic
6. c
cam din aceleasi motive ca la punctele 4 si 2

Desi mi se pare o prostie, intradevar aici s-a umblat in noul cod rutier.
Inainte, era interzisa stationarea pe drumurile nationale; acum nu mai zice nimic deci e permisa. In continuare, nu e permisa stationarea pe autostrazi, drumuri expres si pe cele national europene, logic.
IP IP Logged
Page  of 18 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro