Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Examenul
 Incepator - Forum : General : Examenul
Message Icon Topic: Examenul de traseu Post Reply Post New Topic
<< Prev Page  of 172 Next >>
Author Message
Ameriknu
Senior Member
Senior Member

Online Status: Offline
Quote Ameriknu Replybullet Posted: 24/Februarie/2010 at 16:22
Mai ai 2 zile. Baga 2 sedinte cu parcari multe.
Categoria B din 10.06.2009
IP IP Logged
eu gen
Newbie
Newbie

Quote eu gen Replybullet Posted: 28/Februarie/2010 at 11:38
Cat e taxa daca dai a 5-a oara sala, tot 72 lei ?
IP IP Logged
foxydeea
Newbie
Newbie

Quote foxydeea Replybullet Posted: 28/Februarie/2010 at 18:10
Salutare tuturor.M-am gandit sa impartasesc cu voi experienta mea in ceea ce priveste examenul ptr permis.

Inceputul a fost stresant, din cauza invatatului teoriei.Incet incet am inceput sa inteleg regulile de circulatie si am invatat  totul logic.Am luat 26 de puncte - perfect!Eram incantata...si optimista deoarece instructorul avea incerdere in mine.
  Am picat din pacate la primul examen practic.Am dat in ziua in care a nins prima oara in Bucuresti iarna asta si pot sa spun ca am dat gres din cauza vizibilitatii reduse cu care nu eram obisnuita - totul era alb,geamurile aburite...am pus o frana la o trecere de pietoni mai tarziu decat trebuia.Dead

A doua oara am luat examenul teoretic cu 22.Eram demoralizata din cauza esecului anterior si cum era normal, am trecut de la faza "deabia astept sa iau carnetul!" la faza "nu sunt in stare sa il iau...".mai ales ca in ziua cand am dat examenul teoretic am aflat si cand sunt programata ptr traseu - a doua ziConfused. Din nou am picat la traseul dupa ce am facut o greseala grava - am vrut sa intorc direct de pe banda 2!!!DeadDeadDead Mi-a spus polititstul ca merg foarte bine,detin controlul total al masinii dar ce am facut eu este muult prea mult oricat de bine conduc.

Am facut niste greseli pe care in scoala nu le-am facut...Dupa al 2-lea esec eram cu moralul sub pamant!

Insa a 3-a oara totul a fost altfel,si eu am fost altfel;am luat sala fara probleme si obisnuita acum cu un politist langa mine mi-am zis "o iau incet,nu merg tare sa am timp sa vad totul cum trebuie". Zis si facut!De mentionat ca dl politist mi-a sugerat in doua randuri sa merg mai tare.
Prima oara sa zicem ca avea dreptate,el stia mai bine...dar cum zapada de pe drumuri se topise, au aparut gropile iar el mi-a propus sa mai bag niste viteza exact prin gropile alea pe un bulevard ( a doua oara) ...nici nu l-am bagat in seamaLOL...am mers cat sa nu rup masina - ma gandeam ca e un test (AM AUZIT CA MULTI POLITISTI TE "TESTEAZA" CU CHESTII DE GENUL ASTA).Mai apoi si-a zis sa ma supuna testului final : Interesectie cu semafoare pe intermitent.Greu ptr mine din moment ce nu am mai trecut prin intersectia aia decat cu semafoarele mergand normal.Am supravietuit si eu si polititstul...si martorulSmile.

Foarte important!Am vazut ca multi elevi zic ca ei nu au gresit cu nimic si totusi polititstul nu le acorda increderea de a detine un permis...nu prea cred in chestiile astea (stiu ca sunt cazuri multe in care excesul de zel si de altele isi face prezenta)si tind sa dau dreptate politistilor.Nu mi-a zis ptr ce mi-a acordat 11 puncte dar stiu si eu ca am gresit,insa nu stiu cu ce.ErmmPoate din cauza concentrarii la drum care a tinut  vreo 20-25 de minute decat..........
Nu imi pare rau ca am luat permisul din a treia incercare,desi am suferit foarte foarte mult, si stiu ca multi sufera, insa e mai bine ptr siguranta tuturor sa te perfectionezi prin sedinte in plus.

Scuze ptr eventualele greseli de scriere si ptr mesajul lung.
Bafta tuturor examinatilor si sa conducem cu grija cu totii. 

Edited by foxydeea - 28/Februarie/2010 at 18:13
IP IP Logged
lacra2110
Profesor de legislatie rutiera
Profesor de legislatie rutiera

Quote lacra2110 Replybullet Posted: 01/Martie/2010 at 04:34
Originally posted by eu gen

Cat e taxa daca dai a 5-a oara sala, tot 72 lei ?

Nu conteaza daca dai sala sau traseul.
De la a 4-a examinare platesti 72 lei.
In alta ordine de idei: nu te doare sufletul de banutii aceia?
Ce nu iese la sala?
Povesteste-ne si noua ca poate dam o mana de ajutor si apoi bem o bere din banii aia!
IP IP Logged
Ana Radulescu
Newbie
Newbie

Quote Ana Radulescu Replybullet Posted: 01/Martie/2010 at 05:29

felicitari pt permis!inteleg cum te simti! eu l-al luat a patra oara - nu imi neg greselile, au fost ale mele....insa eu cred ca este imp sa ai si putin noroc!

Smile
IP IP Logged
eu gen
Newbie
Newbie

Quote eu gen Replybullet Posted: 01/Martie/2010 at 11:52
lacra, nu sala e problema, ci traseul. Voi da traseul a 3-a oara. Pentru sala nu-mi fac nici cea mai mica problema.
Cat despre banuti, sigur ca ma doare sufletul, dar pe cei care au pus taxa asta asa mare, nu-i doare ? Mergem dupa zicala: Noua sa ne fie bine, de ceilalti ne doare in cot...
Anyway, multumesc frumos de intentie :P
IP IP Logged
nokicx
Newbie
Newbie

Quote nokicx Replybullet Posted: 04/Martie/2010 at 07:08
Am fost in dimineata asta la IOR si m-am invartit cu tatal meu cam 1h jumate pe acolo. :) Sper sa pot reveni diseara sa scriu niste concluzii, la 3 merg sa conduc.

O sa mai merg si in weekend cred, ca sa ma obisnuiesc bine cu zona. Vinerea viitoare am traseul, deocamdata am emotii 0. :D

Intrebare: (din punct de vedere legal) e vreo sansa sa iasa "scandal" daca filmezi in zona aia? Doar nu cred ca e obiectiv militar ca sa fie interzis filmatul. :)

Si am o rugaminte: daca va mai amintiti de vreo strada/straduta pe care ati mers cand ati dat traseul va rog s-o spuneti aici. :) Multumesc!
IP IP Logged
antonia23
Newbie
Newbie

Quote antonia23 Replybullet Posted: 04/Martie/2010 at 11:20
Circuland des prin zona (pe acolo mi-am facut si scoala de soferi), sa-ti spun cam pe unde am vazut cateva puncte de plecare la traseu: bdul basarabiei, intrarea la stadionul national; in fata la cinema "gloria"; soseaua catelu; faur poarta 4; vatra luminoasa - partea unde se afla sala de lupte si bazinul de inot (parca "maior coravu" se numeste).
treci neaparat si pe la intersectia str. gh. petrascu cu campia libertatii (in spatele complexului "gloria"). e bine sa o "procesezi" la rece, nu sa dai de ea fix la examen.
cred ca poti sa filmezi cat vrei, atata timp cat nu intra in cadru vreun obiectiv militar sau de stat. orientative ar fi, mai ales, pt circulatia prin intersectiile mari, si playerele/ webcam-urile de pe situl primariei sectorului 3. in vara functionau.
bafta multa si cat mai putine emotii!

Edited by antonia23 - 04/Martie/2010 at 11:22
IP IP Logged
madutzza18
Newbie
Newbie

Quote madutzza18 Replybullet Posted: 04/Martie/2010 at 11:36
am si eu o intebare...art 110 alin 2 :
Schimbarea directiei de mers spre stanga, in cazul vehiculelor care intra intr-o intersectie circuland pe acelasi drum in aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stanga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora.

asta inseamna ca trecem in acelasi timp nu???
eu am facut asa la un semafor si am fost acuzata d catre examinator ca nu i am acordat prioritate de dreapta ...eu zc ca am procedat corect datorita faptului ca asa am invatat si asa spune legea..astept lamuriri va rog frumos ...

am mai intrebat si alte persoane cu permis, si cik da ca trebuia sa l dau priort de dreapta...dilema in kapul meu momentan...
hope is the last to die!!!
IP IP Logged
Ameriknu
Senior Member
Senior Member

Quote Ameriknu Replybullet Posted: 04/Martie/2010 at 12:24
Originally posted by madutzza18

am si eu o intebare...art 110 alin 2 :
Schimbarea directiei de mers spre stanga, in cazul vehiculelor care intra intr-o intersectie circuland pe acelasi drum in aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stanga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora.

asta inseamna ca trecem in acelasi timp nu???
eu am facut asa la un semafor si am fost acuzata d catre examinator ca nu i am acordat prioritate de dreapta ...eu zc ca am procedat corect datorita faptului ca asa am invatat si asa spune legea..astept lamuriri va rog frumos ...

am mai intrebat si alte persoane cu permis, si cik da ca trebuia sa l dau priort de dreapta...dilema in kapul meu momentan...

Asta doar in cazul in care se creeaza o banda speciala pentru virat la stanga.
Intersectiile clasice nu au asa ceva si in ele se vireaza la stanga prin ocolirea centrului imaginar.
Aceasta poza reprezinta o intersectie unde se aplica regula pe care ai postat-o tu.

Si da, se acorda prioritate de dreapta in acest caz, celor care vin din sens opus si nu-si schimba directia de mers.

Edited by Ameriknu - 04/Martie/2010 at 12:26
Categoria B din 10.06.2009
IP IP Logged
<< Prev Page  of 172 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum