Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Teoria
 Incepator - Forum : General : Teoria
Message Icon Topic: Sens giratoriu mai special Post Reply Post New Topic
Page  of 2 Next >>
Author Message
Wannabe
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote Wannabe Replybullet Topic: Sens giratoriu mai special
    Posted: 08/Aprilie/2009 at 11:49
In Iasi, avem un sens giratoriu foarte aglomerat, mai exact cel din Podu Ros. Daca nu ai norocul sa prinzi un tramvai care sa-i tina pe cei care vin dinspre centru poti sa stai minute bune.

In fine, la un moment dat s-a luat decizia ca sa se faca doua benzi care taie sensul giratoriu, dupa cum se poate observa in poza de mai jos.

Intrebare:

Eu care intru in sensul giratoriu trebuie sa-l fac pe tot daca vreau sa o iau inainte sau pot sa o fac la stanga sa ma incadrez banda nou creata? Ma rog pierd prioritatea daca o iau pe acolo da uneori e de preferat dupa cum am vazut ca procedeaza si alti soferi.

Nu este nici un semn care sa interzica virajul stanga, si nici nu se incurca circulatia prin virajul la stanga, cei care o iau tot inainte pe aceste benzi oricum trebuie sa opreasca si sa acorde prioritate celor care sunt deja incadrati in sensul giratoriu.

IP IP Logged
dan1972
Senior Member
Senior Member

Quote dan1972 Replybullet Posted: 09/Aprilie/2009 at 01:09

desi nu inteleg pe deplin notatiile pe care le faci cu negru in spatii rosii, poate succesiunea punctelor prin care ai trece totusi:

Eu cred ca ai verde cand cei care vin de jos au rosu, treci pe sensul giratoriu, cei care vin pe breteaua aia de jos cred ca au sageata verde, intra dar iti dau prioritate, tu din mers te incadrezi pe dreapta pe banda 1  daca vrei sa faci dreapta prin spatele troleibuzului.

Nu ne-ai dat toate datele. Ne trebuie toate semnele si semafoarele din locul respectiv.
Daca nu ai semne de interzicere zic ca poti sa o iei cum spui, aceeasi situatie e la noi la Piata Romana, pentru cine stie.
Daca vii de la ASE si vrei sa faci rondul de la Romana ca sa te duci pe Magheru spre Intercontinental, pai ai un semafor la intrarea in rond, apoi cand intri si esti pe la jumatea lui mai ai un semafor, prima la stanga e sensul pentru cei care vin de pe Magheru si merg in jos pe Lascar Catargiu, fost Ana Ipatescu si a doua la stanga e pentru tine. Deci nu trebuie sa faci tot rondul ca sa mergi spre Inter.
Eu spun ca poti sa faci la stanga cum zici, si tot rondul il fac cei care vin pe bretea ca sa mearga in dreapta pe langa tramvaiele alea si prin spatele troleibuzului albastru.

Edited by dan1972 - 10/Aprilie/2009 at 06:38
IP IP Logged
lacra2110
Profesor de legislatie rutiera

Quote lacra2110 Replybullet Posted: 09/Aprilie/2009 at 02:49
Actiunea se petrece in Iasi!
De unde Magheru spre Intercontinental?
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 09/Aprilie/2009 at 02:59
Cred ca facea o analogie cu o intersectie din Bucuresti
IP IP Logged
lacra2110

Quote lacra2110 Replybullet Posted: 09/Aprilie/2009 at 03:45
Imi cer scuze!
am fost neatenta la citirea post-ului.

Edited by lacra2110 - 09/Aprilie/2009 at 08:17
IP IP Logged
Wannabe
Newbie
Newbie

Quote Wannabe Replybullet Posted: 09/Aprilie/2009 at 04:26
Am marcat cu albastru situatia care ma intereseaza, in imaginea de mai jos. Celelalte semne au fost facute de altcineva. (dna Irina Schrotter, pe care o supara ca trebuie sa cedeze de prea multe ori trecerea - imaginea e de pe blogul ei)

IP IP Logged
dan1972
Senior Member
Senior Member

Quote dan1972 Replybullet Posted: 09/Aprilie/2009 at 07:01
da batrane, cu siguranta ai voie asa cum vrei tu, daca si numai daca nu ai un interzis la stanga. Dar nu cred ca ai.
Ai merge pe tot rondul numai daca din pozitia pe care ai desenat-o ai face dreapta prin spatele troleibuzului albastru.
De aia a si fost facuta acea taiere peste rond, ca sa nu mai faci tot rondul si cei care vin de jos si merg inainte la fel.

IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 09/Aprilie/2009 at 17:09
Pozei acesteia îi stă bine așezată pe forum dar, nici dacă ar fi postată a treia oară, presupusul candidat la examen aflat în mașina albă, cu o săgeată albastră la stânga, nu s-ar putea spune că va lua examenul (după mine) dacă virează la stânga. Asta fiindcă nu s-a poziționat corect. Trebuia să fie pe banda din stânga, lângă rond.
Adaug și eu după alții că, în intersecția aceasta trebuie să fie semafoare, indicatoare, dar nu vedem nimic și nu ni se dă, în acest sens, vreo indicație localizată undeva pe splendida hartă GPS.
Deci, nu cred că este adevărat că ni se cere o părere, ci ni se arată cât de încurcat se simte Wannabe în această intersecție. Iar noi nu putem fi siguri pe nici un răspuns.
Rămânem și noi încurcați, de!
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
Wannabe
Newbie
Newbie

Quote Wannabe Replybullet Posted: 10/Aprilie/2009 at 07:28
Sa zicem ca vine un domn politist si ne amendeaza ca nu am respectat indicatorul de sens giratoriu iar noi ii replicam ca nu este nici un indicator care sa interzica virajul la stanga odata ce am intrat in sensul giratoriu.

Oraganu zice ca acele benzi sunt doar pentru cei care merg pe directia inainte.

Alte semne de circulatie fata de cele care se obseva in poza nu exista.
IP IP Logged
dan1972
Senior Member
Senior Member

Quote dan1972 Replybullet Posted: 10/Aprilie/2009 at 08:39
E clar acum?

IP IP Logged
Page  of 2 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump