Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Teoria
 Incepator - Forum : General : Teoria
Message Icon Topic: Sens giratoriu mai special Post Reply Post New Topic
<< Prev Page  of 2
Author Message
aburilus
Senior Member
Senior Member

Online Status: Offline
Quote aburilus Replybullet Posted: 10/Aprilie/2009 at 09:01
Sa fim seriosi, comparam mere cu pere
IP IP Logged
dan1972
Senior Member
Senior Member

Quote dan1972 Replybullet Posted: 10/Aprilie/2009 at 09:24
principial e acelasi lucru. nu esti pus sa faci tot rondul ca sa mergi la stanga, ci o iei pe traseul 3, perfect analogic cu problema ridicata de prietenul nostru.
IP IP Logged
Wannabe
Newbie
Newbie

Quote Wannabe Replybullet Posted: 10/Aprilie/2009 at 10:09
Principial... una e intersectie cu sens giratoriu iar a doua nu e... Smile

La nivel teoretic ne intereseaza daca indicatorul de sens giratoriu ne obliga sa facem sensul giratoriu sau putem sa-l trecem prin el daca nu avem indicatoare care sa interzica aceasta manevra...

----
Cat despre intersectii cu sens giratoriu ce ziceti de MAGIC ROUNDABOUT?

Edited by Wannabe - 10/Aprilie/2009 at 10:10
IP IP Logged
dan1972
Senior Member
Senior Member

Quote dan1972 Replybullet Posted: 10/Aprilie/2009 at 10:31
da domne, in intersectiile cu sens giratoriu trebuie sa ne plimbam la nesfarsit...
nu va legati de fleacuri, cititi legislatia, nu spune nicaieri ca esti obligat odata intrat in sensul giratoriu sa iesi numai pe tangentele lui. daca s-au facut acele benzi in realitate, e pt cei in pozitia indicata de dvs. si pentru cei care vin de jos ca sa mergeti in directia indicata de dvs.
nu intelegeti ca asa e la Piata Romana in Bucuresti?
Nu sunteti obligat sa faceti tot sensul giratoriu.
in fine, daca tineti neaparat puteti sa stati la toate semafoarele si sa mergeti ca si cum ati veni din partea dreapta sus a pozei.

Edited by dan1972 - 10/Aprilie/2009 at 10:32
IP IP Logged
marian2dor
Groupie
Groupie

Quote marian2dor Replybullet Posted: 18/Aprilie/2009 at 13:07
Culoarea galbena a marcajelor de pe drumul ala care TAIE intersectia nu va spune nimic?
IP IP Logged
dan1972
Senior Member
Senior Member

Quote dan1972 Replybullet Posted: 19/Aprilie/2009 at 13:41
culoarea galbena e pusa de wannabe ca sa arata ce vrea sa zica. Asa cred eu.

Asta in cazul in care chestiunea e reala si nu face pur si simplu misto de noi cu toata poza prelucrata. Eu ma gandeam ca e o poza mai veche pe care el a modificat-o ca sa ne arata cum e rondul dupa realizarea pretinsei taieri. Adica daca rondul exista modificat el nu are o poza a lui de sus si a modificat-o pe cea veche ca sa pricepem. Dar poate e pur si simplu un bluf si nu exista in realitate acea modificare a rondului.

e cineva din iasi sa ne spuna daca e pe bune chestia?

PS
oricum, si daca acea culoare galbena ar fi pe strada, benzile respective pot fi intretaiate dupa cum am zis, caci sunt linii punctate, nu continue si culoarea nu arata decat ca sunt provizorii.

Edited by dan1972 - 19/Aprilie/2009 at 13:44
IP IP Logged
Gabi17
Groupie
Groupie

Quote Gabi17 Replybullet Posted: 16/Mai/2009 at 08:28
Chestia e f. reala si liniile sunt albe.
IP IP Logged
Mytzulyka
Newbie
Newbie

Quote Mytzulyka Replybullet Posted: 16/Mai/2009 at 11:39
hai ca sa va explice un iesean. ce nu stie wannabe e ca intersectia cu pricina (podu ros) nu este sens giratoriu, ci este o intersectie cu ocolire prin dreapta (exista indicatoare de ocolire pe marginea rondului, vezi cercul portocaliu de pe poza 1 si cercurile mov de pe poza 2). de asemenea, nu exista semafoare, ci exista indicatoare de reglementare a prioritatii. drumul cu prioritate este cel pe care este desenat rombul galben (din desenul meu), care apoi face rondul si se intoarce spre punctul 5. toate celelalte strazi care se intersecteaza cu acest drum au "Cedeaza trecerea", inclusiv conducatorii de tramvai. Daca alegi sa mergi pe drumul scurt, ai de acordat prioritate la punctele respective (1 - pentru ca pe Sos Nicolina exista cedeaza trecerea si 2 - pt ca este semn STOP la capatul stradutei, 3- ).Acea straduta este totodata si sens unic (poti merge doar spre pctele 2,3 etc). Prin urmare, cat timp nu exista indicator de interzicere a virajului la stanga, cred ca ai voie sa virezi stanga, desi cred ca intra oarecum in contradictie cu indicatoarele de obligare ocolire prin dreapta :D

IP IP Logged
Mytzulyka
Newbie
Newbie

Quote Mytzulyka Replybullet Posted: 16/Mai/2009 at 11:42
si poza 2:

sry nu exista optiune de edit. intai am scris textul :D
IP IP Logged
salex
Newbie
Newbie

Quote salex Replybullet Posted: 29/August/2015 at 03:28
O intersectie gindita bizar:
-tramvaiul care iese de pe linga sediul PNL o ia pe contra sens
-doar un sens e marcat cu prioritate (cel prin fata sediului PNL). Ptr sensul opus prioritatea reincepe doar de la pod in jos (exista un panou de semnalizare).
-pe acest panou sint trecute benzi ale drumului cu prioritati diferite (?)

Eu stiu ca prioritar e doar un drum luat in intregul lui; nu o banda sau un sens de deplasare luate individual. De altfel in codul rutier se scrie ca drumul e constituit din parti carosabile despartite sau nu de ceva (amenajare, nivel, etc).
IP IP Logged
<< Prev Page  of 2
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro