Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Examenul
 Incepator - Forum : General : Examenul  
Message Icon Topic: Examenul la IASI Post Reply Post New Topic
<< Prev Page  of 21 Next >>
Author Message
victor2007
Instructor
Instructor

Online Status: Offline
Quote victor2007 Replybullet Posted: 07/Februarie/2010 at 07:45
Eu spun caliati ale incepatorului. Fara emotii nu se poate, emotiile sunt bune intr-o anumita masura, esti constient de limitele personale ca si incepator si incerci sa respectii cele invatate de la instructor.
"Zambeste, maine va fi mai rau!" http://www.instructorautobrasov.blogspot.com
IP IP Logged
intr.
Newbie
Newbie

Quote intr. Replybullet Posted: 07/Februarie/2010 at 09:52
Originally posted by exercitii

Originally posted by intr.

Si crede cineva ca nu se da mita ?

Nu trebuie să discutăm aici dacă examinatorul ia sau nu ia mită. Nu este o problemă arzătoare de conducere. Noi nu suntem procurori și nu ne întreabă nimeni. Discuția pe acest subiect este inițiată de candidații care se supraevaluează. Noi avem alte probleme mult mai presante.
Dacă se întâmplă să ne prezentăm la examen ca și cum am fi șoferi gata făcuți dar de fapt avem unele stângăcii care ne trădează, stângăcii pe care este imposibil să le conștientizăm, nu vom avea parte de admitere și, fără analiză obiectivă, vom susține că suntem victima corupției. Nu pot exista șoferi făcuți în 30 de ore de exerciții dar unii dintre candidați sunt conștienți de situație iar alții se iau cu talentul lor indiscutabil. Zicea cineva aici pe forum c㠄simte mașina”. Se poate?
Candidatul obiectiv și conștient conduce cu atenție neîntreruptă, în orice fracțiune de secundă, se obișnuiește așa, ia cele mai potrivite măsuri pentru a nu îngrijora cât de puțin călătorii. Cunoaștem măsurile? Acest mod de a conduce se realizează când candidatul este conștient de incapacitatea sa de a răspunde de integritatea celorlalți. Este naiv acel care crede că a intrat în rândul șoferilor înainte de vreme. Acel candidat este periculos. Nu va obține permis de la nici un examinator căci examinatorul stăpânește ce calități i se cer.
Am văzut la tv cum un conducător rău, agresiv și inconștient, bătea un amărât de călător care îndrăznise să-l roage a conduce cu grijă. Acel „șofer” nu ar fi trebuit să capete permis, și încă pentru autobuz.
 Subiectul coruptiei politistului merita sa fie amintit fiindca indirect sau direct face parte din viata celor care aspira la titlul de sofer amator cu acte in regula. Nu facem un subiect din asta mai ales ca nu e thread-ul potrivit, doar amintim ideea. Mai mult, nu eu am adus in discutie subiectul cu mita ci doar l-am reiterat.
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 08/Februarie/2010 at 12:31
Originally posted by TravIS

. . .
cam care crezi ca sunt calitatile pe care trebuie sa le aiba un sofer pentru a-si luat din prima permisul de conducere?Cum sa fac fata examenului fara a avea emotii ?

Calitățile țin de cunoaștere dar mai ales de obișnuințe.
Atenția în conducere este prima obișnuință, foarte importantă și trebuie specializată, astfel că oriunde ați ajunge pe drum să știți imediat ce măsuri să adoptați. Concentrarea atenției, fără nici o milă, nu se poate realiza fără voință și fără exercițiu. În timpul examenului atenția trebuie arătată prin grija deosebită pentru fiecare pas. Unii candidați se prefac a fi degajați dar această atitudine ar putea deranja, fiindcă începătorii au anumite stângăcii pe care nu le conștientizează iar examinatorul constată altceva decât ar vrea un candidat naiv. Examinatorul constată, în acest caz, că are lângă el un viitor șofer periculos.
Pe de altă parte, privind emoția, la examen nu puteți avea timp pentru emoții din cauza problemelor de concentrare a atenției, de respectare a tuturor prevederilor legale și preventive, și de realizarea unei călătorii confortabile pentru călători. Nu vă pierdeți în a vă imagina ce părere reușiți a face, fiindcă nu vă veți putea concentra la toate grijile parcursului.
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
TravIS
Newbie
Newbie

Quote TravIS Replybullet Posted: 08/Februarie/2010 at 23:56
Originally posted by exercitii

Originally posted by TravIS

. . .
cam care crezi ca sunt calitatile pe care trebuie sa le aiba un sofer pentru a-si luat din prima permisul de conducere?Cum sa fac fata examenului fara a avea emotii ?

Calitățile țin de cunoaștere dar mai ales de obișnuințe.
Atenția în conducere este prima obișnuință, foarte importantă și trebuie specializată, astfel că oriunde ați ajunge pe drum să știți imediat ce măsuri să adoptați. Concentrarea atenției, fără nici o milă, nu se poate realiza fără voință și fără exercițiu. În timpul examenului atenția trebuie arătată prin grija deosebită pentru fiecare pas. Unii candidați se prefac a fi degajați dar această atitudine ar putea deranja, fiindcă începătorii au anumite stângăcii pe care nu le conștientizează iar examinatorul constată altceva decât ar vrea un candidat naiv. Examinatorul constată, în acest caz, că are lângă el un viitor șofer periculos.
Pe de altă parte, privind emoția, la examen nu puteți avea timp pentru emoții din cauza problemelor de concentrare a atenției, de respectare a tuturor prevederilor legale și preventive, și de realizarea unei călătorii confortabile pentru călători. Nu vă pierdeți în a vă imagina ce părere reușiți a face, fiindcă nu vă veți putea concentra la toate grijile parcursului.

Multumesc tare mult pt. raspuns, imi este de mare ajutor sa stiu cum sa imi canalizez cunostintele si efortul depus in timpul orelor de conducere de la scoala.
IP IP Logged
protostudio
Newbie
Newbie

Quote protostudio Replybullet Posted: 11/Februarie/2010 at 05:49
Well..salutare celor din iasi in special, asa, si tuturor celor de pe forum, de oriunde a'ti fi.

Am sa va explic acum cum a fost examenul la strada, azi, 11 Feb, din Dacia.

Lapovita, fooooarte multe masini, au strigat pe fiecare bla bla... eu am cazut cu Iftimie.

In cazul lui Iftimie s'a terminat repede pt ca a avut doar 3 elevi :). Bun !
Eu am fost ultimul, inainte mea si a celuilalt elev a fost o fata dar pe alta masina decat a mea si a celuilalt elev (martorul ei, respectiv al meu).
Din ce mi'a spus martorul a fost aiurea eleva, dupa nush ce greseala pe care a facut'o tipa ia spus lui Iftimie ca poate trece cu vederea peste greseala ei :))))...well, picat fara discutii !!
Apoi a venit randul elevului dinaintea mea, care a dat pe masina pe care am dat si eu iar eu am fost martorul lui. Dupa ce a condus binisor la inceput, si cateva semnalizari uitate a incercat sa faca o parcare cu spatele, in fata bisericii catolice de langa tigarete, unde...era cat pe ce sa zboare oglinda masinii parcata in dreapta, dupa o alta incercare era sa intre in cea din stanga...iar Iftimie ia spus frumos sa opreasca motorul(picat), si asltfel a venit randul meeeeu.
Din cauza unei mici emotii dupa o asa aventura a aluia nu stiam de ce nu pleaca masina, pana...mi'a spus Iftimie ca ar trebui sa dau drumul la frana de mana :). Well, am plecat bine, am facut 2 parcari, una laterala dreapta, cu brio, iar o alta cu spatele pe stanga unde mi'a iesit cam distantata...ma rog, nu a fost o mare greseala dar punctat, si apoi o intoarcere pe splai bahlui, unde mi'a iesit dar la plecare a cam alunecat masina insa am avut control rapid asupra masinii si cred ca a contat mult. Am fost atent la prioritate, asigurari dupa care ne'am intors de unde am plecat, capat Dacia. La sfarsit, dupa ce am ajuns la capatul Daciei, si am oprit masina mi'a mai pus niste intrebari despre bord, unde m'am balbait eu acolo si raspuns cam greu din cauza emotiilor, desi stiam, imi stateau pe limba dar nu'mi veneau in minte :))) dar pan la urma am raspuns. Mi'a spus sa fiu mai atent alta data dupa care ne'a spus "La revedere" fara sa spuna admis sau respins. Abia dupa ce a coborat el din masina am realizat ca nu aveam dosarul, pt ca il luase el :D. Astfel am inteles, de la instructor, ca de fapt am fost admis, ca am luat din prima traseul desi ma asteptam sa fiu respins si eu.
Concluzia: Iftimie ruuullzzz...nu stiu ce au auzit altii despre el dar mie mi s'a parut foarte de treaba omu, si nu doar pt ca am fost admis. Daca ajungeti sa dati traseul cu el, fiti relaxati. Multa atentie la tot, in jurul vostru...daca ati gresit la o parcare( nu ca elevul dinaintea mea) fiti calmi, fara prea multe emotii si totul va fi bine. Deci...se poate si din prima, depinde doar de voi !!

Bafta multa la examene...si conduceti prudent !!

Edited by protostudio - 11/Februarie/2010 at 06:01
IP IP Logged
Gabi17
Groupie
Groupie

Quote Gabi17 Replybullet Posted: 11/Februarie/2010 at 10:47
Felicitari! Sa-l stapinesti sanatos.
,,Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras."
IP IP Logged
Ameriknu
Senior Member
Senior Member

Quote Ameriknu Replybullet Posted: 11/Februarie/2010 at 11:07
Felicitari!
Sa ai parte de drumuri fara belele.
Categoria B din 10.06.2009
IP IP Logged
AndreiDinIasi
Newbie
Newbie

Quote AndreiDinIasi Replybullet Posted: 11/Februarie/2010 at 12:40
Felicitarile mele !

Iti multumesc in numele celor din Iasi pentru detalii cu privire la examen si la traseu !!
IP IP Logged
TravIS
Newbie
Newbie

Quote TravIS Replybullet Posted: 11/Februarie/2010 at 13:09
Felicitari pentru permis si multumim pentru detaliile oferite.
IP IP Logged
protostudio
Newbie
Newbie

Quote protostudio Replybullet Posted: 11/Februarie/2010 at 13:20
Va multumesc !:)

Edited by protostudio - 11/Februarie/2010 at 16:59
IP IP Logged
<< Prev Page  of 21 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version