Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Off-topic
 Incepator - Forum : General : Off-topic
Message Icon Topic: Permis suspendat Post Reply Post New Topic
Page  of 2 Next >>
Author Message
hnt
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote hnt Replybullet Topic: Permis suspendat
    Posted: 23/Ianuarie/2011 at 03:28
Mi-a fost suspendat permisul pe 30 de zile pe motiv ca am claxonat pietonul pe trecere. Ok..de claxonat l-am claxonat dar prioritate i-am dat. Claxonul a fost pe motiv ca se misca ca un mare nesimtit pe trecere, mandru ca vazuse masina de politie la cativa metrii( eu n-am vazut-o ).
Cand l-am intrebat pe sapca alba de ce suspend 30 de zile ..motivul a fost neacordare ne prioritate. Cum adica, atat timp cat pietonul a trecut? Am intrebat un avocat si a zis ca atat timp cat pietonul a trecut prin fata masinii si nu prin spate..e ok.
Luni ma duc si fac recurs + reclamatie la seful politiei.

Deci, in concluzie a procedat corect dom' "politai"?
..eu consider ca e exces de zel din partea lui + abuz intr-o functie publica

PS: Politistul era singur in masina, iar ca martor a fost omul pe care l-am claxonat. Nici eu nu eram singur in masina.

Edited by hnt - 23/Ianuarie/2011 at 03:34
IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

Quote victor2007 Replybullet Posted: 23/Ianuarie/2011 at 04:11
Neplacuta situatia, dar cred ca putea fi evitata. Si tu ai dreptate ca pietonul trebuia sa se miste mai repede si politistul are dreptate ca nu trebuia sa claxonezi ca sa-l grabesti( putea sa faca infarct, de exemplu, acel pieton) si pietonul are dreptate ca poate il durea piciorul si nu putea merge repede, deci sfatul meu este sa nu te complici cu contestatia si reclamatia. Politia are acel martor care va spune ca a fost obligat de tine sa grabeasca trecerea deci e neacordare de prioritate, iar judecatorul nu-ti va da tie dreptate.
"Zambeste, maine va fi mai rau!" http://www.instructorautobrasov.blogspot.com
IP IP Logged
hnt
Newbie
Newbie

Quote hnt Replybullet Posted: 23/Ianuarie/2011 at 05:15
Ai dreptate Victor, dar cand am zis ca abia se misca adica el mai mult statea(la modul cel mai serios). Prioritate prioritate, dar nu ne batem joc nu? Pai ma pun si eu pe trecere de pietoni si ma leg la sireturi. Cum vine asta? Inteleg..atunci cand ai semafor poti sa iei pranzul pe trecere, dar atat timp cat era o trecere inafara orasului, adica se circula mai repejor te misti, nu stai dinadins pe trecere ca e politia la 20 de m de tine...
IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

Quote victor2007 Replybullet Posted: 23/Ianuarie/2011 at 07:49
Ai dreptate, dar asta nu te incalzeste cu nimic, ti-ai facut singur de lucru acum. Eclar ca politistul a facut exces de zel, dar si tu i-ai dat motiv. Claxonatul este interzis, deci oricum avea cu ce sa te taxeze.
IP IP Logged
hnt
Newbie
Newbie

Quote hnt Replybullet Posted: 23/Ianuarie/2011 at 08:07
Asa e..e interzis in oras. Eu nu eram in oras. Eram intr-o suburbie unde se circula fluent..nu stai ca nesimtitu pe trecere si casti ochii la masini. Oricum ma duc luni sa fac contestatie si imi iau si grefa de la judecatorie pentru a-mi putea lua permisul inapoi.
Va tin la curent.
IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

Quote victor2007 Replybullet Posted: 23/Ianuarie/2011 at 09:14
Si eu am castigat un proces cu politia ,dar am avut martor credibil, oricum am pierdut timp si am pe cazierul auto trecut acel proces verbal. Sansele tala sunt 50%. In legislatie localitatea incepe unde este indicatorul de localitate si se termina unde este sfarsitul acelui indicator, nu conteaza daca este suburbie sau daca drumul trece printr-o zona nelocuita( cum este portiunea de pe dn1 in localitatea cornu)
IP IP Logged
hnt
Newbie
Newbie

Quote hnt Replybullet Posted: 23/Ianuarie/2011 at 09:29
Localitatea incepe la 500-800 de m de eveniment. E adevarat ca daca nu castig se mai adauga inca 30 de zile?
IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

Quote victor2007 Replybullet Posted: 23/Ianuarie/2011 at 10:08
Nu se adauga, perioada de 30 zile incepe dupa ce exista sentinta definitiva si in 15 zile trebuie sa mergi cu ea la politie .
IP IP Logged
hnt
Newbie
Newbie

Quote hnt Replybullet Posted: 23/Ianuarie/2011 at 10:42
Multumesc. Maine ma duc sa depun plangere.O seara buna
Va tin la curent!

Procesul e pe 4 aprilie. Am de asteptat.

Edited by hnt - 29/Ianuarie/2011 at 02:32
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 13/Februarie/2011 at 17:57
e-mail de la un prieten.
Astazi, 10.02.2011, am avut ceva de rezolvat in zona P-ta Cosbuc- Bdul Libertatii ( Bucuresti). Am parcat masina in fata sediului RCS-RDS , am rezolvat ce aveam de rezolvat in 15 min si m-am intors la masina.
   Nu am reusit sa deschid masina nici din cheie, nici din telecomanda de la alarma. Langa mine un domn se chinuia sa-si inchida masina cu telecomanda si nu reusea. Deci eu nu reuseam sa o deschid pe a mea, el nu putea sa o inchida pe a lui.
PREA MARE COINCIDENTA!!!!!!!!!!!!!!!!
Mi-am adus aminte ca citisem pe net un articol care explica ca masinile care se inchid cu telecomanda nu sunt sigure deoarece se poate bruia semnalul dat de aceasta si masina nu se inchide ( desi tu ai apasat pe buton si esti sigur ca s-a inchis).
   M-am uitat in jur si.................. o masina micuta cu 2 usi , marca Datsun ,culoare gri deschis, fara numere de inmatriculare era oprita in apropiere in spatele masinilor parcate . M-am dus catre acea masina , in ea erau 4 indivizi ( cum aratau este usor sa ghiciti) , unul din ei avea un dispozitiv care semana cu o telecomnda de tv dar avea si antena. Cand m-au vazut , au plecat .
    Imediat dupa, ne-am putut descuia respectiv incuia masinile din telecomanda.
Asadar este o noua metoda de a fura din masina. Verificati-va masina dupa ce ati inchis-o.
Cum functioneaza: individul tine permanent apasat pe butonul dispozitivului , care emite un semnal ( frecventa) sau ce o fi, semnal ce nu lasa comanda ta de inchidere sa "ajunga" la masina. Apesi pe buton sa inchizi masina, iar daca nu esti atent sa vezi daca intr-adevar s-a inchis, aceasta ramane deschisa. Pe urma doar asteapta sa pleci de langa masina si te usureaza de ce ai lasat prin ea.
Nu credeam asta stiind ca alarmele schimba codurile la fiecare activare , si am un sistem de alarma bun, foarte laudat. Se pare ca e pentru fraieri cinstiti.
Cei care ati patit asta sau ati vazut , va rog, sustineti avertismentul, cei care nu au vazut tineti minte si anuntati-va prietenii si nu numai.
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
Page  of 2 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro