Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Practica
 Incepator - Forum : General : Practica
Message Icon Topic: Nu simt partea dreapta a masinii Post Reply Post New Topic
Author Message
splr
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote splr Replybullet Topic: Nu simt partea dreapta a masinii
    Posted: 23/Iunie/2011 at 15:48
Adica nu stiu sigur pe unde merge masina cand parchez pe langa un gard, etc gardul fiind pe partea dreapta intervin aceste probleme. (partea cea mai dreapta a masinii cam pe unde este). Rotile stiu cam pe unde merg... Ceva sfaturi? Multumesc anticipat.

Edited by splr - 23/Iunie/2011 at 15:56
IP IP Logged
Ameriknu
Senior Member
Senior Member

Quote Ameriknu Replybullet Posted: 24/Iunie/2011 at 00:44
Parte dreapta la masini nu prea mai exista la o mare parte din masinile de dupa 95. Ele sunt mai mult ovale, cu o portiune mai dreapta facuta de usi, ca botul si fundul sunt oarecum ascutite.

Ideea este ca tu trebuie sa vezi in coltul din stanga jos al oglinzii din dreapta, manerul portierei din spate dreapta si astfel vezi o mare parte din lateralul dreapta al masinii.

Mai mult de atat nu cred ca te poate ajuta nimeni. Gabaritul masinii se invata prin mers mult si facut multe manevre.
Categoria B din 10.06.2009
IP IP Logged
splr
Newbie
Newbie

Quote splr Replybullet Posted: 24/Iunie/2011 at 06:22
Mersi pt. raspuns
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 25/Iunie/2011 at 07:35
Originally posted by splr

Adica nu stiu sigur pe unde merge masina cand parchez pe langa un gard, etc gardul fiind pe partea dreapta intervin aceste probleme. (partea cea mai dreapta a masinii cam pe unde este). Rotile stiu cam pe unde merg... Ceva sfaturi? Multumesc anticipat.

Imaginea din oglinda exterioară dreapta vă poate răspunde bine la aceste nedumeriri. Perspectiva este deformată, în sensul că obiectele apropiate par depărtate, dar poziția mașinii este ca în imaginea din oglindă. Nu se poate lovi mașina de un obstacol dacă se vede o mică distanță până la el.
În virajul scurt către dreapta se poate greși. De ex. se poate trece peste colțul bordurii, iar uneori o bordură ceva mai înaltă poate lovi sub pragul din dreapta. În imagine se arată că în viraj, lățimea, ecartamentul, devine mai mare, cât Re-Ri. Ceea ce nu se poate constata de la volan dar se poate conștientiza.

Edited by exercitii - 25/Iunie/2011 at 07:53
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
razvanalex07
Newbie
Newbie

Quote razvanalex07 Replybullet Posted: 28/Iulie/2011 at 07:24
Aici toata treaba e sa sti pe unde trece masina, deci sa te obisnuiesti cu ea. Cand faceam scoala pe Logan era sa iau cateodata borduri pana m-am obisnuit cu masina ca lumea. La terminarea scolii, dupa ce am obtinut permisul am trecut pe Dacia Berlina, in care mai luam cateodata curbele prea larg pana m-am obisnuit si cu aia.
Deci daca conduci masina zi de zi, mai faci o parcare laterala, mai pe langa bordura si iti asezi oglina cum ti s-a explicat mai sus te inveti repede.
IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro