Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Teoria
 Incepator - Forum : General : Teoria
Message Icon Topic: Infractiuni,contraventii,etc Post Reply Post New Topic
Author Message
gehaste
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote gehaste Replybullet Topic: Infractiuni,contraventii,etc
    Posted: 15/Octombrie/2011 at 14:49
Salutari.
Urmeaza sa dau in maxim o luna sala.Am invatat in mare parte legislatia insa am probleme la retinerea contraventiilor,a infractiunilor,a cazurilor cand se ia permisul,etc.
Din cate am vazut pe drpciv nu pica intrebari de genul cate puncte se dau pentru.Stiu ca nu sunt toate intrebarile de la examenul de la politie.

Cea ce as dori sa stiu este ce anume se cere la capitolul acesta ?
Este un volum foarte mare de informatii si nu pot retine absolut tot ce este acolo desi am incercat.Sunt enumerate foarte multe situatii.Noi trebuie sa retinem fiecare caz si ce penalizare atrage?Sunt sigur ca nici macar politistii nu le stiu pe toate alea..
Trebuie invatat absolut tot ?
Multumesc anticipat,o zi buna !
IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

Quote victor2007 Replybullet Posted: 16/Octombrie/2011 at 08:00
Nu trebuie invatat tot, nici nu ai cum, trebuie sa retii infractiunile ca sunt mai putine si sunt fapte grave pentru care faci inchisoare si se anuleaza permisul, restul se incadreaza la contraventi pt care primesti amenda sau avertiment si pe linga astea poti primi puncte de penalizare sau suspendarea permisului. Mai sunt contraventi pentru care se retine talonul sau se imobilizeaza vehiculul sau se confisca bunurile.
"Zambeste, maine va fi mai rau!" http://www.instructorautobrasov.blogspot.com
IP IP Logged
gehaste
Newbie
Newbie

Quote gehaste Replybullet Posted: 16/Octombrie/2011 at 08:49
Mersi pentru raspuns.
O sa ma axez pe infractiuni si sa stiu cand se ia permisul,talonul,imobilizari sau confiscari.Cred ca numarul de puncte de amenda sau de penalizare o sa le trec sumar in revista ca nu cred ca pot sa le invat pe de rost...
IP IP Logged
tupeu
Newbie
Newbie

Quote tupeu Replybullet Posted: 05/Decembrie/2011 at 11:45
buna maine am sala si as dori sa stiu daca ii posibil sa imi vina intrebari de pe drpciv pt ca am 1070 de intrebari sau si de pe acest sait
IP IP Logged
Ameriknu
Senior Member
Senior Member

Quote Ameriknu Replybullet Posted: 05/Decembrie/2011 at 12:58
Pai cand dai sala, ai DOAR intrebari de la DRPCIV.
Ce inseamna asta, este ca trebuie sa stii legea si sa raspunzi corect la intrebarile puse.
Spre deosebire de anumite site-uri neoficiale si chestionarele publicate pe hartie de diverse edituri, precum National, cand dai sala vei primi si intrebari reformulate sau complet noi.

Am mai auzit, la diversi indivizi, ca se practica metoda invatarii intrebarilor ca papagalul.
Este o metoda prin care se pica sigur, deoarece NU se invata legea prin invatarea intrebarilor si este imposibil de invatat 1000+ intrebari impreuna cu raspunsurile lor.
Categoria B din 10.06.2009
IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro