Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Examenul
 Incepator - Forum : General : Examenul
Message Icon Topic: Traseul ma omoara! Post Reply Post New Topic
Page  of 2 Next >>
Author Message
Wiseguy
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote Wiseguy Replybullet Topic: Traseul ma omoara!
    Posted: 17/Februarie/2012 at 04:52
Va salut, sunt un membru nou al comunitatii incepator.ro.

Cum spune si titlul examenul la traseul ma omoara pur si simplu. Am dat de 5 ori pana acum, la primele 2 am picat la sala pentru ca nu am invatat (prima oara am zis hai ca ma duc sa vad cum e, a doua oara citisem eu ceva dar am fost respins). Ultimele 3 ex. la sala le-am luat cu 25, 24, 22..Sala nu mai este o problema acum pentru mine dar de fiecare data cand am luat sala m-am impotmolit la traseu..MOTIV: EMOTIILE MA OMOARA..ma apuca tremuratul picioarelor (e si logan benzina deci e clar ca omor motorul, parca nu ma simt in largul meu cu examinatorul langa mine, cand normal cu instructorul conduc bine. De fiecare data cand am picat la oras parca ma certa(nu agresiv, il stiu printr-o cunostinta deci nu se pune cazul sa nu ma invete sau sa tipe la mine) cum de nu il iau ca eu merg bine la sedinte.

Chiar nu stiu ce sa mai fac. Parca imi este si teama sa mai dau pentru ca o sa am o noua dezamagire la traseu..Totusi o sa ma duc zilele astea sa dau sala (care nu e o problema), iau si niste ore iar la traseu o sa iau un extraveral in speranta ca imi va potoli emotiile. Oare e bine sa iau?  mi-a zis o prietena de familie care lucreaza la farmacie...

Multumesc pentru eventuale reply-uri.
O sa va tin la curent cu situatia mea.
IP IP Logged
Gabi17
Groupie
Groupie

Quote Gabi17 Replybullet Posted: 17/Februarie/2012 at 15:25
Extraveralul poate sa scada capacitatea de concentrare si atentia. Risc de sedare, somnolenta si vertij.Nu se recomanda conducerea autovehiculelor daca ai luat acest medicament.
In concluzie nu e bine sa il iei in dimineata examenului.
Incearca sa gandesti pozitiv si sa invingi emotiile fara medicamente.Bafta!
,,Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras."
IP IP Logged
CoSsMy
Newbie
Newbie

Quote CoSsMy Replybullet Posted: 17/Februarie/2012 at 17:36
Ignora examinatorul...gandeste'te ca esti singur/a in masina, conduci cu atentie, aplici ce stii, mate atentie la semne si il ignori total. E cea mai sigura metoda
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 17/Februarie/2012 at 18:55
De acord cu Gabi17. Extraveralul este contraindicat. Nici alte medicamente nu sunt bune fiindcă nu știți la ce vă puteți aștepta în cazul dv. De mult, luam uneori extraveral dimineața pentru a mă proteja, ziceam eu, față de ceva presuni care puteau să apară la servici. Astfel că m-a prins lumina roșie într-o intersecție unde erau dimineața câte doi milițieni. Unul dintre ei m-a oprit la ieșirea din intersecție. Mi-a luat permisul.
Concentrați-vă în fiecare moment la problemele ce apar pe drum, și astfel, să nu vă poată scăpa nimic. Nu vă gândiți nici un moment la impresia pe care ați putea să o lăsați. Dacă apare ceva și nu reușiți să fiți prompt, examinatorul are motiv să vă ia de fraier, cu toată buna dv experiență.
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
ANDREEA23M
Newbie
Newbie

Quote ANDREEA23M Replybullet Posted: 18/Februarie/2012 at 02:35
Gabi17 are dreptate... nimic din ce poti lua nu are efect:spun asta din experienta proprie si cea a cumnatei mele...mai rau e ca am fost un pic mai nebuna si chiar am luat o doza putin mai mare decat ce mi s-a recomandat, in speranta ca voi scapa de emotii. Si ce crezi? Nu au avut nici un efect... Tremuram din toate incheieturile cu toate ca fusesem martora la 2 doamne si am vazut ca e un examinator ok, calm, cu multa rabdare si bun simt. In concluzie nu te poti baza decat pe tine si fortele tale. Dar daca vrei sa iei ceva pt linistea ta poti incerca Sedatif pc sau bien plus. Sunt calmante pe baza de plante si le poti lua si inainte de examen deoarece nu influienteaza capacitatea de conducere a unui vehicul cum face extraveralul. Asa ca iti doresc bafta si fii tare! Ai incredere in tine si te asteptam cu vesti pe topicul Am luat permisul!!!!!
IP IP Logged
ANDREEA23M
Newbie
Newbie

Quote ANDREEA23M Replybullet Posted: 18/Februarie/2012 at 02:40
Spune ce greseli ai facut la ex trecute la traseu poate putem sa te ajutam cu sfaturi. Ideea e ca trebuie sa fii cu ochii in 4 si sa nu te grabesti deloc. Nu te depuncteaza examinatoru ca stai f mult intr-o intersectie. Eu de fel sunt mai nebunatica si de multe ori instructorul ma oprea ca sa nu intru in inter pe motiv ca nu am timp. La examen crede-ma ca am stat pe putin 2 min in intersectie nesemaforizata una dintre cele mai mari si grele de la noi. Nu risca nimic, mergi in ritmul tau, si fii stapan pe situatie si nu uita ca tu conduci masina si nu invers!!!
IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

Quote victor2007 Replybullet Posted: 18/Februarie/2012 at 02:48
Un alt sfat ar fi sa schimbi instructorul sa vezi cum reactionezi, asa te obisnuiesti cu alta persoana in dreapta si nu te mai gandesti la examen si la eaminator ci numai la conducere.
"Zambeste, maine va fi mai rau!" http://www.instructorautobrasov.blogspot.com
IP IP Logged
Wiseguy
Newbie
Newbie

Quote Wiseguy Replybullet Posted: 19/Februarie/2012 at 13:21
Originally posted by ANDREEA23M

Spune ce greseli ai facut la ex trecute la traseu poate putem sa te ajutam cu sfaturi. Ideea e ca trebuie sa fii cu ochii in 4 si sa nu te grabesti deloc. Nu te depuncteaza examinatoru ca stai f mult intr-o intersectie. Eu de fel sunt mai nebunatica si de multe ori instructorul ma oprea ca sa nu intru in inter pe motiv ca nu am timp. La examen crede-ma ca am stat pe putin 2 min in intersectie nesemaforizata una dintre cele mai mari si grele de la noi. Nu risca nimic, mergi in ritmul tau, si fii stapan pe situatie si nu uita ca tu conduci masina si nu invers!!!

conduc bine, nu fac greseli mari. problema e cu emotiile, imi tremura piciorul foarte tare incat nu pot controla ambreiajul...la 2 dintre examene am oprit motorul de 8 ori in fiecare.
IP IP Logged
valentin087
Newbie
Newbie

Quote valentin087 Replybullet Posted: 11/Mai/2012 at 17:15
Si pe mine ma omoara, si nu doar traseul ci si faptul ca sunt nevoit sa dau sala iar si iar, am luat sala cu 23, 26 si ultima oara cu 25 mi-am castigat acest drept am platit de mi-au iesit ochii.Chiar nu se poate adopta legea aia odata sa fie valabila sala un an de zile sau la 3 trasee macar sa repeti sala, este absurd, oare in UE este la fel, daca cineva stie sa ne spuna si noua ce fel de sistem au ceilalti.
IP IP Logged
Wiseguy
Newbie
Newbie

Quote Wiseguy Replybullet Posted: 06/Septembrie/2012 at 12:48
Salut,

Saptamana viitoare ma voi duce sa dau sala pe care o sa o iau fara probleme iar apoi cosmarul vietii mele, traseul. Ultima oara am dat in noiembrie anul trecut:) De data asta voi lua un extraveral la traseu, vedem ce o sa fie. O sa va tin la curent
IP IP Logged
Page  of 2 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro