Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
... dar am nevoie de ajutor!
 Incepator - Forum : Am carnet... : ... dar am nevoie de ajutor!
Message Icon Topic: Iarasi despre tramvaie... Post Reply Post New Topic
Page  of 2 Next >>
Author Message
salex
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote salex Replybullet Topic: Iarasi despre tramvaie...
    Posted: 19/Septembrie/2012 at 06:34

OUG 195/2002-republicata

Art. 103-Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axul drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

"Pot folosi" - se refera doar la mers; ca daca stau la semafor nu mai am cum sa eliberez sina...

Art.107/alin.3-Daca in intersectie circula si tramvaie, iar spatiul dintre sina din dreapta si trotuar nu permite circulatia pe doua sau mai multe randuri, toti conducatorii de vehicule, indiferent de directia de deplasare, vor circula pe un singur rand, lasand liber traseul tramvaiului.

Formularea "sau mai multe rinduri" e de o prostie fenomenala: pot exista doar 2 rinduri maxim intr-o intersesctie.
Daca drumul are o singura banda rezulta ca nu pot folosi deloc linia de tramvai: contradictie cu art. 103 unde scrie ca o pot folosi...

Din compilatia celor doua articole s-ar putea trage urmatoarele concluzii:
-se poate merge pe linie doar daca sint 0 sau 2 benzi,
-nu se poate stationa la semafor pe linie.

E corect sau nu?

Edited by salex - 19/Septembrie/2012 at 06:34
IP IP Logged
Ameriknu
Senior Member
Senior Member

Quote Ameriknu Replybullet Posted: 19/Septembrie/2012 at 07:03
Eu inteleg din cele doua articole urmatorul lucru:
1. Poti merge pe sine de tramvai oricand, daca drumul are maxim 2 benzi pe sens. De la doua benzi in sus nu mai ai voie.
2. Nu ai voie sa mergi pe sina, daca nu e loc suficient pentru ca o masina si un tramvai sa mearga unul paralel cu celalalt.

Poti folosi sina oricand, doar sa-i dai prioritate tramvaiului in mers.
Am vazut in practica masina oprite pe sina de tramvai la semafor si nu a facut nimic Politia.
Categoria B din 10.06.2009
IP IP Logged
salex
Newbie
Newbie

Quote salex Replybullet Posted: 19/Septembrie/2012 at 07:24
 1. "nu permite circulatia pe doua sau mai multe randuri" inseamna <2. Deci ramin cazurile de 1 banda sau nici una-doar linia tramvai
2. si atunci pe unde circuli ?
IP IP Logged
UNHleaSHD
Newbie
Newbie

Quote UNHleaSHD Replybullet Posted: 19/Septembrie/2012 at 11:51
Ce dileme pui si tu. Esti fata? Ti-a explicat Ameriknu, fa si tu cum te invata instructorul. Degeaba iei la puricat Codul, daca te opreste Politia poti sa-i explici versiunea ta cat vrei.
06/04/12 - Cu o saptamana inainte de Vineri 13.
IP IP Logged
salex
Newbie
Newbie

Quote salex Replybullet Posted: 20/Septembrie/2012 at 03:03
Ai ceva impotriva fetelor care gindesc? Ce e rau ca imi pun intrebari? Daca tu ai citit pe "repede inainte" legislatia si crezi ca ai inteles-o pe toata e treaba ta.
Hai sa-ti fac un tabel logic cu cazurile cind ai voie pe linia de tramvai, cu mentiunea ca banda/rindul 0 se refera la cazul cind nu exista decit linia de tramvai:
-art 103-> reies: benzile 2,1,0 (articolul face referire la BENZI)
-art 107-> reies: NOT rindul1, "rindul" 0  (articolul face referire la RINDURI).

Facind operatia logica SI pe rezultate reiese clar : banda 2 si 0, (fiindca banda 1 este anulata de art 107.

PS
Vezi ca a fost un accident in Iasi cu un tramvai care a lovit masinile de la stop oprite (te-ai prins!) chiar pe linia de tramvai. Politistii au zis ca nu aveau acest drept, dar procurorii i-au contrazis. Deci cum ramine cu interpretarea legii?

PPS Nu sint fata.

Edited by salex - 20/Septembrie/2012 at 03:08
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 20/Septembrie/2012 at 04:30
Pai hai s-o luam metodic:
1. Articolele alea nu sunt din OUG daca tot facem analiza
2. Ce-i aia banda 0?
3. O intrebare colaterala: stii ce-s alea randuri? Adica iti e clar termenul?
4. Art 103 vrea sa iti spuna ca, pt fluidizarea traficului, poti circula si pe banda pe care merge tramvaiul daca ai cel mult 2 benzi (adica nu fii nesimtit si circula pe banda tramvaiului ca ai destule benzi la dispozitie ca de la 3 benzi in sus se poate considera ca-s destule). Dar daca vine tramvaiul trebuie sa te dai la o parte.
Acest lucru nu se poate intampla si la semafor pt ca daca vine tramvaiul tu, legal, nu ai cum sa ii faci loc, sa te dai la o parte.
Deci de aici reiese ca nu poti ocupa banda tramvaiului la semafor.
5. Ceea ce am zis, este intarit/confirmat de art 107alin 3 si anume ca la semafor adica intersectie, mort copt nu poti sa ocupi linia tramvaiului ci trebuie sa faci in asa fel incat sa circului pe un singur rand, nu te bagi pe sina de tramvai.

Sincer, cred ca totul pleaca de la faptul ca nu stii ce-i ala rand si cand se vorbeste despre el si crezi ca la art 107 ar fi vorba ca nu e spatiu deloc intre sina de tramvai si trotuar.
Deduc asta si din propozitia cu "prostie fenomenala". Cine a zis si unde scrie cate randuri sunt/pot fi maxim intr-o intersectie? Repet, cred ca ti-e neclar termenul.

P.S. Nu stiu exact despre ce accident vorbesti dar da, aia nu aveau ce cauta pe sina de tramvai (de aceea au zis politistii ca vatmanu are dreptate) dar pe de alta parte nici vatmanu nu trebuia sa dea peste ei adica e o chestie de intentie, de aceea procurorii le-au dat lor dreptate (ca o analogie intre culpa si vointa/cu intentie). Ma rog, nu stiu circumstantele deci nu are rost sa emit supozitii.

Edited by aburilus - 20/Septembrie/2012 at 04:37
6 octombrie 2010 - o zi magica
21 iulie 2009 - one big f*u*c*k*i*n*g day :)
IP IP Logged
salex
Newbie
Newbie

Quote salex Replybullet Posted: 20/Septembrie/2012 at 05:12

Originally posted by aburilus

Pai hai s-o luam metodic:
1. Articolele alea nu sunt din OUG  daca tot facem analiza
Asa si? E din regulament...

2. Ce-i aia banda 0?
Am explicat, se considera atunci cind nu exista loc decit pentru tramvai. E o conventie de exprimare a mea. Atunci ce parere ai de formularea "mai mult de doua rinduri" din Regulament?

4.
Asta am zis si eu

5. Ceea ce am zis, este intarit/confirmat de art 107alin 3 si anume ca la semafor adica intersectie, mort copt nu poti sa ocupi linia tramvaiului ci trebuie sa faci in asa fel incat sa circului pe un singur rand, nu te bagi pe sina de tramvai.
Decit in cazul exceptional cind nu exista loc (adica cazul cu "rindul 0" ...)  ca doar nu o sa zbori!

5. Cine a zis si unde scrie cate randuri sunt/pot fi maxim intr-o intersectie? Repet, cred ca ti-e neclar termenul.

Dupa ce ai scris aici ai merita sa te duci sa faci din nou pregatirea. Pot fi maxim 2 rinduri. Ca altfel s-ar numi BENZI ...

IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 20/Septembrie/2012 at 05:39
Asta am si zis, oricum i-ai zice, banda 0 sau altfel, n-ai inteles ce zice acolo la art 107, nu zice ca nu exista niciun fel de spatiu adica sina de tramvai este langa bordura. Reciteste, zice daca nu e spatiu pt 2 sau mai multe randuri nu ca nu e spatiu nici macar pt 1 rand.

Eu n-am facut pregatirea deci n-am ce sa fac din nou.
Dar tot timpul sunt dispus sa invat asa ca te rog sa-mi zici in codul rutier unde sa caut
IP IP Logged
salex
Newbie
Newbie

Quote salex Replybullet Posted: 20/Septembrie/2012 at 07:01

Asta am si zis, oricum i-ai zice, banda 0 sau altfel, n-ai inteles ce zice acolo la art 107, nu zice ca nu exista niciun fel de spatiu adica sina de tramvai este langa bordura. Reciteste, zice daca nu e spatiu pt 2 sau mai multe randuri nu ca nu e spatiu nici macar pt 1 rand.

Eu n-am facut pregatirea deci n-am ce sa fac din nou.
Dar tot timpul sunt dispus sa invat asa ca te rog sa-mi zici in codul rutier unde sa caut
Wacko Hai sa stam strimb si sa judecam drept . Se scrie: Daca in intersectie circula si tramvaie, iar spatiul dintre sina din dreapta si trotuar nu permite circulatia pe doua sau mai multe randuri..."
Se observa formularea: "nu permite circulatia pe doua sau mai multe randuri" Prin excludere ramin doar cazurile:
- 1 rind
- niciunul (cind fizic chiar nu exista loc)

Deci cind exista doar 1 singur rind se ramine asa si nu se ocupa linia de tramvai; iar cind nu exista spatiu, este evident ca ocupi linia n-ai ce face.

Gasesti tot la art 107/2 motivarea existentei celor 2 rinduri.

IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 20/Septembrie/2012 at 09:11
Din moment ce zice "toti conducatorii de vehicule, indiferent de directia de deplasare, vor circula pe un singur rand, lasand liber traseul tramvaiului" inseamna ca au loc de ur rand dar iti mai spune inca o data ca nu ai voie sa te urci pe linia de tramvai.

Hai sa n-o mai lungim si sa-ti explic cu randurile ca n-am ce sa citesc la art107.2 (esti intr-o eroare totala daca din art 107.2 ai tras concluzia ca nu pot exista decat maxim 2 randuri).

Deci banda e aia care e marcata. Rand/sir e atunci cand nu e marcat. Deci randuri pot fi oricate (ma rog, nu chiar oricate ca noi nu suntem in stare sa facem 3 autostrazi d-apai strazi pe care sa incapa mai multe randuri de vehicule). Ca, in general, atunci cand strada e mai lata, autoritatile locale le marcheaza si deci ele devin benzi, e alta mancare de peste. Dar, crede-ma, nr de randuri nu e limitat.
Pe de alta parte, o banda e calculata/limitata sa incapa un singur rand de vehicule pe 4 roti si marcata in consecinta (asa scria in ordonanta aia pe care o stiu eu de cand nu am facut pregatirea).
Asa ca, in lege vei regasi in mai multe locuri formularea de "rand" sau "sir" atunci cand e vorba de o exprimare generala care include si banda (adica acolo unde exista marcaj) si randul (adica acolo unde nu include marcaj).

Sincer, nu cred ca te-am convins asa ca las pe cei in masura sa o faca (instructori etc)

Offtopic:
cate randuri sunt in fiecare din urmatoarele intersectii?
http://www.automarket.ro/stiri/povesti-auto-cele-mai-complicate-intersectii-din-lume-46748.html

IP IP Logged
Page  of 2 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro