Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
... dar am nevoie de ajutor!
 Incepator - Forum : Am carnet... : ... dar am nevoie de ajutor!
Message Icon Topic: Circulatia in zone cu tramvaie Post Reply Post New Topic
Author Message
qazko
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote qazko Replybullet Topic: Circulatia in zone cu tramvaie
    Posted: 13/Decembrie/2012 at 14:04
  Desi am carnet de cativa ani buni, in locurile in care am circulat cu masina nu circulau si tramvaie. As vrea sa vin cu masina in Bucuresti si as avea niste nelamuriri legate de circulatia in zonele in care circula si tramvaie.
1) In intersectii, in ce cazuri tramvaiul are prioritate fata de o masina ?
2) Daca tramvaiul face dreapta in intersectie si eu merg inainte, trebuie sa ii dau prioritate ? Eu asa stiu, dar in lege nu scrie nimic despre situatia asta.
3) Cum trebuie sa procedez daca vreau sa fac stanga in intersectie si langa mine e un tramvai care merge inainte ? Am voie sa ma pozitionez pe linia de tramvai cat astept masinile care vin din fata sa treaca ?
4) Este permis sa intorci pe linia de tramvai ?
    In lege scrie ca intoarcerea e interzisa in locurile in care oprirea e interzisa ,iar oprirea e interzisa pe linia de tramvai, deci asta inseamna ca e interzisa intoarcerea pe linia de tramvai ? 
5) In afara de ce am scris, mai este ceva ce ar trebui sa stiu despre circulatia tramvaielor ?
Multumesc.
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 13/Decembrie/2012 at 17:17
Sunt cinci întrebări dar răspunsul poate fi concentrat.
Când se analizeză prioritatea, tramvaiul este un vehicul ca oricare altul, dar spațiul liniei este destinat în primul rând tramvaielor. Astfel că nu vom staționa și nu vom manevra autovehiculul pe linie. Mergând înainte, în intersecție, concomitent cu tramvaiul care virează la dreapta, nu vom trece peste linie înaintea tramvaiului. Nu vom folosi spațiul liniei în stație și în zona de preselecție a intersecției. Tramvaiul care circulă la stânga în intersecție pierde prioritatea, față de vehiculele cu care se intersectează. În intersecția nedirijată tramvaiul are prioritate, dar practic toate intersecțiile de pe linia tramvaiului sunt semnalizate în acest sens.
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
qazko
Newbie
Newbie

Quote qazko Replybullet Posted: 15/Decembrie/2012 at 09:35
Si referitor la intoarcerea pe linia de tramvai, este permisa sau nu ?
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 15/Decembrie/2012 at 12:55
Ziceam că spațiul liniei este destinat în primul rând tramvaielor. Regulamentul permite întoarcerea pe linie cu condiția să nu se incomodeze mersul tramvaiului.
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
qazko
Newbie
Newbie

Quote qazko Replybullet Posted: 15/Decembrie/2012 at 14:16
Multumesc pentru lamuriri.
IP IP Logged
cristi2013
Newbie
Newbie

Quote cristi2013 Replybullet Posted: 26/Ianuarie/2014 at 12:12
Care ar fi raspunsul la intrebarea:

Cum trebuie sa procedez daca vreau sa fac stanga in intersectie si langa mine e un tramvai care merge inainte ?
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 26/Ianuarie/2014 at 17:41
Spațiul liniei are destinație pentru tramvai care va trece primul. Apoi alte vehicule.
Ing. Ilie Ciolac
IP IP Logged
anto15
Newbie
Newbie

Quote anto15 Replybullet Posted: 18/Iulie/2015 at 13:56
Deci pana la urma, in intersectii nu ai voie sa stai pe linia de tramvai in niciun caz?
 Sunt intesrectii in care liniile de tramvai sunt pe mijloc, intre cele 2 sensuri de circulatie, zona cu liniile fiind destul de lata, poate sa mai aiba si spatii verzi pe langa linii, etc.
Eu daca vreau sa fac stanga intr-un astfel de caz, sunt cam obligat sa tai liniile de tramvai ca sa vad ce vine din sens opus ca sa dau prioritate. Doar n-o sa stau pe sensul meu ca prostul si sa astept ce? . Dar in cazul asta, evident pot incurca tramvaiele ce vin din spate  in timp ce astept sa dau prioritate celor din sens opus. Deci e in regula sa fac asta? Regulamentul spune intr-adevar sa nu se incomodeze circularia tramvaielor, dar n-am cum.
Un exemplu din bucuresti ar fi intersectia stefan cel mare cand vrei sa faci stanga pe calea floreasca, o manevra nasoala de altfel. Acolo trebuie sa stai practic pe linia de tramvai cand ii astepti pe cei din sens opus si aproape de fiecare data poti trece abia cand le pune la aia rosu. E clar ca daca vad tramvai langa mine nu ma bag peste el , il las intai sa treaca si dupa aia inaintez ptr stanga, dar, daca tramvaiul era departe si cat astept eu o gramada el vine in spatele meu si nu mai poate trece, e neregulamentar sau nu? Oricum toti se baga pe linia de tramvai, daca eu as sta pe sensul meu de mers m-ar claxona de numa-numa probabil.

Si un alt caz, cand liniile de tramvai sunt amandoua in dreapta partii carosabile, iar eu vreau sa fac dreapta, si ma intersectez cu ele, trebuie obligatoriu sa le dau prioritate? Un exemplu ar fi la Liberty mall, cand vii de pe progresului si faci dreapta catre rahovei. Mai mereu acolo te intersectezi cu tramvaie care pleaca si ele din statie in acelasi timp.

Edited by anto15 - 18/Iulie/2015 at 13:59
IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro