Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Intreaba instructorul
 Incepator - Forum : General : Intreaba instructorul
Message Icon Topic: Treapta viteza viraj unghi 90 Post Reply Post New Topic
Page  of 2 Next >>
Author Message
bobutz6
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote bobutz6 Replybullet Topic: Treapta viteza viraj unghi 90
    Posted: 27/Noiembrie/2013 at 13:31
In timpul scolii, instructorul mi-a repetat mereu ca atunci cand am un viraj in unghi drept, de 90 de grade, sa reduc viteza inainte de viraj si sa retrogradez in treapta I, iar dupa virare sa schimb in a doua. La examen politistul mi-a spus ca virajul se efectueaza cu treapta a doua, conform regulamentului. Acum sunt derutata, pe de-o parte din cele spuse de instructor, pe de alta ca nu am gasit nici-o referire in acest sens in regulament dupa cum a spus examinatorul.
Sper sa ma lamureasca si pe mine cineva cum trebuie efectuat virajul in unghi drept. Multumesc!
IP IP Logged
AdeBV
Newbie
Newbie

Quote AdeBV Replybullet Posted: 27/Noiembrie/2013 at 15:12
Eu nu sunt instructor, sunt incepatoare, dar iti pot spune ca si pe mine m-a invatat instructorul sa iau virajele astea tot in treapta 1, fiindca incetinesc atat de tare, incat nu mai am ce lucra cu viteza a doua. Deci, m-a invatat exact ca si pe tine.
Nu stiu nici ce vrea dl politist, de la cei care dau examen, insa iti mai pot spune ca eu, inainte de examen, am primit un sfat: sa nu merg extrem de incet, sa incerc sa par stapana pe mine. Si politistul, in timpul examenului, imi spunea sa merg mai cu viata. Le place sa vada si un pic de atitudine la noi, cu limite, evident. De ce-ti scriu asta? Pentru ca s-ar putea ca politistul care te-a examinat, asta sa fi vrut: mai multa siguranta la viraje, asa incat sa nu fie nevoie sa intri in treapta 1. Si eu am avut viraje din astea la examen si, desi invatasem si eu la fel ca tine, nu a fost nevoie sa folosesc treapta 1. Si pentru mersul foarte incet in mod nejustificat, te depuncteaza.
Sper totusi ca va interveni cineva cu mai multa experienta si te va ajuta. Eu am scris doar ceea ce stiu. Pana la urma, daca stii ca asa vrea politistul, fa asa. Pe urma, cand iti iei carnetul, conduci cum te-a invatat instructorul.
Bafta multa!
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 27/Noiembrie/2013 at 15:40
Conform Regulamentului . . ?    Nu e adevărat. Regulamentul nu se ocupă de așa ceva. Prefer aprecierile lui AdeBV care a spus tot ce era nevoie despre împrejurarea în discuție.
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
bobutz6
Newbie
Newbie

Quote bobutz6 Replybullet Posted: 28/Noiembrie/2013 at 03:13
Multumesc de raspunsuri.
Deci am intalnit un politist care dorea sa fiu deja sofer profesionist si care a dat vina pe regulament. (pe care il stiu cred eu destul de bine si in care am cautat dupa examen doar ca sa fiu sigura ca nu am omis acest lucru).
Cu viteza la examen nu stiu ce sa zic.... unii spun sa mergi cu maxim 40, iar politistul cu care am dat ultima data cred ca dorea chiar 50.
Ai dreptate AdeBV, o sa fac la examen data viitoare ce vrea politistul.... acum depinde pe care o sa-l nimeresc, vitezoman ori ba. Smile

IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 28/Noiembrie/2013 at 09:05
Cred că examinatorul nu a avut încredere în capabilitatea în conducere la care ați ajuns. Trebuie să mai exersați încă, fiindcă cei mai mulți începători au nevoie să insiste mult pentru a se obișnui și a stăpâni conducerea. Altfel, fără să știe, începătorul săvârșește multe stângăcii pe care nu la coștientizează, ceea ce sugerează neîncredere.
Viteza trebuie să corespundă cu dificultatea traseului și cu gradul de pregătire a candidatului. El nu trebuie să joace rolul „profesionistului”.
Vă doresc succes.

Edited by exercitii - 28/Noiembrie/2013 at 09:09
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
bobutz6
Newbie
Newbie

Quote bobutz6 Replybullet Posted: 28/Noiembrie/2013 at 12:39
Normal ca mai trebuie sa exersez, deprinderile obtinute pana acum numai prin exercitiu s-au putut face.
Aveti dreptate cu stangaciile neconstientizate, clar exista, altfel nu ar mai trebui sa invatam. Bunica mea avea o vorba "omul cat traieste, tot invata".
Am deschis subiectul ca sa ma lamuresc ca instructorul nu mi-a dat informatii gresite, precum si pentru a ma lamuri ca examinatorul a folosit replica "conform regulamentului" ca sa nu mai comentez.
Multumesc de urari si sper ca viitoarea postare sa fie "Am permis!"
IP IP Logged
AdeBV
Newbie
Newbie

Quote AdeBV Replybullet Posted: 28/Noiembrie/2013 at 14:08
Si noi iti uram BAFTA!
Ai incredere in instructor si in ceea ce te-a invatat! Eu am avut incredere deplina in el - si acum respect ceea ce m-a invatat, si acum mai iau viraje in treapta 1, foarte rar, e drept. Instructorul meu imi spunea mereu ca el nu ne pregateste doar pentru examenul cu politistul, el ne pregateste pentru viata. Dupa examenul cu politistul, urmeaza examenul cu viata. Nu uita lucrul asta! Daca nu poti trece de examenul cu politistul, inseamna ca mai este de lucru. Cand esti singur in trafic este mult mai greu - atunci te gandesti la examen si ti se pare ca a fost floare la ureche.
Fii bucuroasa ca ai dat peste un instructor care te-a invatat in primul rand sa conduci prudent. Multi le spun oamenilor ca treapta 1 este numai pt plecare, si nu-i invata sa lucreze suficient cu vitezele si sa stapaneasca masina cum trebuie. E mare lucru ca el te-a invatat asta.
Daca nu te simti suficient de stapana pe tine, mai ia niste ore suplimentare. Te vor ajuta enorm, crede-ma! Si pune-i intrebari, discuta si lamureste cu el tot ceea ce nu intelegi. El pentru asta e acolo. Spune-i si lui ce ne-ai spus noua acum, si roaga-l sa te ajute. Nu te lasa! Vei reusi. Probabil ca mai ai nevoie de exercitiu, ca sa te perfectionezi, dar daca esti consecventa, vei lua examenul.
Bafta!
IP IP Logged
bobutz6
Newbie
Newbie

Quote bobutz6 Replybullet Posted: 10/Ianuarie/2014 at 11:29
La multi ani, 2014!
Asa cum am promis, revin si spun: am reusit la examenul auto chiar azi! Marti voi avea ravnitul cartonas!
Multumesc inca odata de raspunsuri si sfaturi, mi-au prins bine!
Imi urez, ca si voua, drum lin si fara accidente!
IP IP Logged
AdeBV
Newbie
Newbie

Quote AdeBV Replybullet Posted: 10/Ianuarie/2014 at 15:41
Bravooo!
Nu-i asa ca e de pus cu rosu in calendar ziua asta?

Sa ai drum bun, cu multi kilometri parcursi fara incidente.
Si sa nu uiti ca adevaratul examen abia acum incepe: examenul cu viata.
Felicitari!
IP IP Logged
bobutz6
Newbie
Newbie

Quote bobutz6 Replybullet Posted: 11/Ianuarie/2014 at 15:38
Daaaaaaaaaaaaa!
Multumesc!
Asa e, greul acum incepe, cu viata nu te joci.
IP IP Logged
Page  of 2 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro