Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
... dar am nevoie de ajutor!
 Incepator - Forum : Am carnet... : ... dar am nevoie de ajutor!
Message Icon Topic: Frana de motor? Help? Post Reply Post New Topic
Author Message
sabina23
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote sabina23 Replybullet Topic: Frana de motor? Help?
    Posted: 22/Ianuarie/2014 at 16:56
Am carnet de aproximativ o luna, dar am o mare nelamurire in ceea ce priveste metoda exacta prin care se efectueaza frana de motor. in timpul scolii am facut-o doar o data...si nu sunt pe deplina convinsa ca am retinut pasii cum trebuie si as aprecia daca ar avea cineva rabdarea sa imi explice exact cum sta treaba (eventual ca unui copil de 5 ani)
Ceea ce tin eu minte de la scoala era ceva in genu: sunt undeva pe la 50 si ceva de km/h in a 4-a (benzina) si iau piciorul de pe acceleratie...eventual pisc putin frana pana cand scade viteza (sau turatiile???) apas ambreiajul..bag in a 3-a...si il ridic usor fara sa mai apas acceleratia...si retrogradez vitezele tot asa.
Help please?!
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 22/Ianuarie/2014 at 19:04
În treptele superioare de viteză, frâna de motor nu este eficace. Ați spus bine că trebuie să folosiți, atât cât este nevoie, și frâna de serviciu, pentru a micșora viteza mașinii și turația motorului.
La construcțile de autoturisme pe care le folosim astăzi, putem spune că nu are rost frâna de motor. Sistemul de frână cu ABS acopere necesitatea ei. Dar, așa cum ați descris, rămâne practică, chiar pe drum alunecos, în treptele 1 și 2.
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
sabina23
Newbie
Newbie

Quote sabina23 Replybullet Posted: 23/Ianuarie/2014 at 07:19
Multumesc frumos pt raspuns!
IP IP Logged
Marius
Admin Group
Admin Group

Quote Marius Replybullet Posted: 25/Ianuarie/2014 at 17:11
Utilitatea franei de motor o vei constata in trafic cand este uneori suficient sa ridici piciorul de pe acceleratie pentru a reduce viteza. Un exemplu de situatie este atunci cand circuli pe o banda si un alt vehicul semnalizeaza ca ar vrea sa intre pe banda ta... Daca ridici piciorul de pe acceleratie masina incepe sa franeze usor si este o forma eleganta de a incetini.
O alta utilitate ar fi pe drumurile de munte unde folosirea pentru o perioada indelungata duce la fenomenul de fading (vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Brake_fade).
Situatia de care vorbesti tu, folosirea franei de motor in mod succesiv am intalnit-o pe batrana Dacie si asigura pastrarea aderentei in conditii de zapada, gheata, etc. In clipa asta, asa cum spune si exercitii, ABS-ul si cauciucurile adecvate rezolva problema.
Tine cont insa ca "frana de motor" nu aprinde becurile rosii din spate.

Edited by Marius - 25/Ianuarie/2014 at 17:15
Nu fugi mai tare decat ingerul tau pazitor poate zbura!
IP IP Logged
sabina23
Newbie
Newbie

Quote sabina23 Replybullet Posted: 26/Ianuarie/2014 at 05:36
Ridicarea piciorului de pe acceleratie o practic si acum...bine, inca mai am momente cand franez aiurea, dar incerc sa ma corectez si sa invat sa apreciez mai bine situatiile. presupun ca asta vine cu practica. Multumesc pentru link, nu stiam de acest fenomen.
Cauciucurile sunt noi, ABS are, dar la cum sunt in momentul asta strazile in Constanta, parca tot am o retinere.
Multumesc frumos pt raspuns!
IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro