Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Teoria
 Incepator - Forum : General : Teoria
Message Icon Topic: in ce ordine trec masinile? Post Reply Post New Topic
Author Message
helyos
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote helyos Replybullet Topic: in ce ordine trec masinile?
    Posted: 10/Mai/2014 at 12:34

Daca tot m-am contrazis cu prietenii mei, sunt curios ce ziceti voi?! cine trece primul?

Eu merg pe ideea, TOATE masinile trebuie sa dea prioritate de dreapta. Primul trece camionul pentru ca isi pastreaza directia de mers! Deci, 2 1 3 !

voi? poate ne raspunde un instructor

Edited by helyos - 10/Mai/2014 at 12:35
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 11/Mai/2014 at 06:21
Vă propun un mod generalist de rezolvare a ordinei de trecere prin aceste intersecții. Unele au cel puțin un indicator de pierdere a priorității. La acel indicator, vehiculele nu pot intra în intersecție până trec toate vehiculele cu prioritate. Dar, aici pot intra în intersecție toate, până unde poziția oricăruia nu deranjează prioritatea altuia. Vehiculul 3 nu are pe nimeni în dreapta astfel că poate intra până la mijlocul intersecției, unde urmează să dea prioritate lui 1. Rămâne condiția de a evita blocarea intersecției. Vehiculul 2 are traseul blocat astfel că nu poate pleca, așa cum poate 1, care trece prin intersecție și deblochează pe 3. Apoi trece 2.
Practic, multe intersecții au lărgimea mai mare, ceea ce facilitează circulația.
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
dmradu
Newbie
Newbie

Quote dmradu Replybullet Posted: 11/Mai/2014 at 14:04
1. Teorie: intersectie nedirijata; se aplica succesiv regula prioritatii de dreapta. Concluzie: prima intra masina nr. 3, care se opreste in centrul intersectiei (am facut un desen, dar nu stiu de ce nu-l pot introduce) deoarece trebuie sa respecte art. 52, al.(2) din OUG 195/2002:"În intersecții, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligați să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează și care circulă din partea dreaptă".
2. Se aplica regula prioritatii de dreapta intre masina 1 si 2: patrunde masina nr.2
3. Patrunde apoi masina nr.1 deoarece are prioritate conform art. 52, al.(2) mai sus precizat.
4. Isi continua drumul apoi si masina nr. 3
5. Ordinea de trecere prin intersectie este: 2,1,3.
IP IP Logged
helyos
Newbie
Newbie

Quote helyos Replybullet Posted: 13/Mai/2014 at 13:16
Multumesc pentru raspuns!!!!
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 14/Mai/2014 at 08:12
@dmradu
Da. Teorie. Aici suntem la un topic de teorie. Dar, vă rog să-mi îngăduiți a întreba, unde pătrunde mașina 2, (potrivit dv la pct 2)? Traseul i-a fost ocupat de mașina 3, ca in imagine (la dv, pct 1). Sunt curios ce veți spune. Se vede cum mașina 3, oprind pe traseul virajului, ocupă toată intersecția.
Prefer practica ... E mai greu. Dar dacă altceva nu se potrivește ...

Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
dmradu
Newbie
Newbie

Quote dmradu Replybullet Posted: 15/Mai/2014 at 04:04
Eu am expus un punct de vedere si nu o replica. Dar daca sunteti curios de ce voi spune, atunci voi spune ca pentru a se obtine permisul de conducere este necesara admiterea a 2 probe: teoretica si practica. La proba teoretica nu se admit 2 variante de raspuns, in functie de calitatea desenului. Daca aveam aceeasi situatie (aceeasi intersectie), insa un alt desen ne prezenta o intersectie cu o latime mai mare a partii carosabile, ce ar permite trecerea masinii nr.2, atunci se dadea un alt raspuns?

Edited by dmradu - 15/Mai/2014 at 04:05
IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

Quote victor2007 Replybullet Posted: 16/Mai/2014 at 00:34
Eu sunt curios din ce chestionar e poza.
Pare o problema fara un raspuns corect, tota lumea da prioritate la toata lumea.
"Zambeste, maine va fi mai rau!" http://www.instructorautobrasov.blogspot.com
IP IP Logged
helyos
Newbie
Newbie

Quote helyos Replybullet Posted: 17/Mai/2014 at 09:16
La intrebarea lui Victor, pana la urma am tot cautat pe net ca sa vad cum formuleaza ei intreabrea. Si intr-un final am gasit intrebarea intr un chestionar la polonezi.

Zic asa:

La această intersecție
un conducător auto 1:
A - are prioritate față de vehicul 2
B - are prioritate față de vehiculul 3
C - trece ultimul

Raspuns corect: B.

http://www.zsrudnik.edu.pl/a_projekt/prawo_jazdy/lekcje/sprawdzian_skrzyzowania.pdf

Mai sunt intrebari faine acolo. Folositi google translate.
IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro