Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Practica
 Incepator - Forum : General : Practica
Message Icon Topic: nu m-am obisnuit cu vitezele Post Reply Post New Topic
Page  of 5 Next >>
Author Message
ranonim57
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote ranonim57 Replybullet Topic: nu m-am obisnuit cu vitezele
    Posted: 20/Septembrie/2014 at 12:52
salutare ,sunt nou pe forum..
azi a fost prima sedinta de condus pentru mine si pot sa spun ca a fost ok(cat de cat ) ,faza ceea mai naspa e cu schimbatorul ala tampit(nu sunt deloc obisnuit cu el..),imi mai punea mana pe volan ,mai apasa pe frana el si la viteze ma incurc cel mai tare (cand vreau sa schimb de exemplu din a 3 in a 2 sau din a 4 in a 3 )+ ca nu inteleg cand pun frana imi zicea sa nu apas ambreiajul si cand nu-l apasam imi zicea sa-l apas..
IP IP Logged
AdeBV
Newbie
Newbie

Quote AdeBV Replybullet Posted: 21/Septembrie/2014 at 12:51

Asa e la prima sedinta, nu te panica!
Nu cere nimanui sa-ti explice pe forum chestia asta, pentru ca mai rau o sa te incurci. Asteapta sa ai mai multe intalniri cu instructorul tau si ai sa vezi ca incet-incet o sa te lamuresti. Este un lucru care iti va intra in reflex, ai sa vezi! Tot ce pot sa-ti spun, este ca, daca nu intelegi la ore ceva, musai sa INTREBI! Instructorul trebuie sa te ajute si sa te lamureasca in tot ce nu intelegi. Incearca sa nu pleci de la nici o sedinta fara sa fi inteles ce ti s-a explicat.
Bafta si sa ne spui cand iei permisul!
IP IP Logged
ranonim57
Newbie
Newbie

Quote ranonim57 Replybullet Posted: 22/Septembrie/2014 at 07:23
multumesc de sfat ,instructorul a zis ca vitezele o sa le invat treptat ..eu am condus si masina lu tata (un logan )si mi se pare mai usor pe logan schimbatul vitezelor ,la polo asta de la scoala mi se pare mai greu fiin cursa si mai mica si pnm..
IP IP Logged
ANDREEA23M
Newbie
Newbie

Quote ANDREEA23M Replybullet Posted: 23/Septembrie/2014 at 12:22
LA PRIMA SEDINTA TE LASA SA MERGI CU A 4? DOAR A 3 AM MERS EU SI ZICEAM CA ZBOR DACA PRINDEAM 35 MAXIM 40 DAR FOARTE RAR ZICEAM CA SUNT LA CURSE AMBREIAJUL SE APASA DOAR ATUNCI CAND VREI SA SCHIMBI VITEZELE ATAT! IN REST POTI REDUCE VITEZA DIN ACCELERATIE SAU APASAND USOR FRANA, IAR DACA TURATIA INCEPE SA SCADA F MULT SI MASINA INCEPE SA TREPIDEZE ATUNCI E NECESAR SA APESI AMBREIAJUL PT A SCHIMBA INTR-OTREAPTA INFERIOARA.
Marti 13/12/2011 soferita cu acte :)
IP IP Logged
ranonim57
Newbie
Newbie

Quote ranonim57 Replybullet Posted: 24/Septembrie/2014 at 12:22
nu am depasit mai mult de 60 la ora ,si da nu am mers mai mult de a 3a ,dar ziceam asa ,cum ar venii cand bag a 3a si vreau sa intru din nou a 2 mi se pare cam complicata schimbarea vitezei :))) (cand schimb vitezele de ex din tr1 ma pune sa o las pe liber o secunda si pe urma sa ii dau a 2)
IP IP Logged
ANDREEA23M
Newbie
Newbie

Quote ANDREEA23M Replybullet Posted: 24/Septembrie/2014 at 23:32
Hmmm ciudata chestia cu 1 sec pe liber. Parerea mea e ca ar fi utila chestia asta cum spui tu sa dai din treapa a 3 in a 2 pana simti cum e chichita cu schimbatul lor. Acum e simplu pt mine dupa ceva timp de condus. Ideea e ca atunci cand din a 3 o scoti pe liber o sec ii stii pozitia schimbatorului si nu trebuie decat sa dai in stanga si jos.Daca e sa dai direct din a 3 in a 2 trebuie sa dai cursiv schimbatorul in spate, stanga si jos. Dupa ce faci mai multe ore o sa vezi ca iti intri in mana si nu va mai parea greu :) bafta

Edited by ANDREEA23M - 24/Septembrie/2014 at 23:37
IP IP Logged
AdeBV
Newbie
Newbie

Quote AdeBV Replybullet Posted: 26/Septembrie/2014 at 11:03
Prin chestia cu "o secunda pe liber" probabil vrea sa-l invete sa nu se grabeasca la schimbatul vitezelor. Adica, sa nu dea din schimbator ca din matura, repede-repede. Inafara de asta, pe mine instructorul m-a invatat sa iau piciorul de pe ambreiaj foarte incet si sa nu accelerez imediat (la schimbarea vitezei). In felul asta, masina nu te zgaltaie, dar trebuie sa ai o viteza potrivita, altfel trepideaza.
Si inca ceva, Andreea..... nu vreau sa te contrazic, dar ambreiajul NU se apasa DOAR atunci cand vrei sa schimbi vitezele, asa cum spui tu. Cu ambreiajul se lucreaza in diferite situatii delicate, de ex. cand treci printr-o groapa, cand iei viraje stramte, ma rog..... eu nu sunt instructor si nu vreau sa comentez prea mult. Dar ambreiajul are un rol mult mai complex. Un instructor priceput (si corect) poate sa confirme ce am spus eu aici
IP IP Logged
ANDREEA23M
Newbie
Newbie

Quote ANDREEA23M Replybullet Posted: 27/Septembrie/2014 at 00:45
Dar asa cum spui tu ambreiajul se va strica mai repede. Eu prefer sa o scot pe liber, franez, trec prin groapa daca nu se poate ocoli si la momentul potrivit bag in viteza. La fel si in viraje, daca treapta este prea mare pt viraj, reduc viteza din timp si folosesc treapta corespunzatoare in situatia respectiva, astfel protejez ambreiajul. Este indicat sa tii abreiajul apasat cat mai putin posibil. Imagineazati cat timp il tii apasat cu masina in viteza: din moment ce vezi groapa il apesi, reduci foarte mult viteza, pana ajungi la ea si treci cu rotile din fata, apoi cele din spate si pana accelerezi iar pt treapta de viteza in care esti il cam chinui, parerea mea. Intradevar mai exista si situatii delicate cum ai spus. Acum fiecare procedeaza cum crede, cum poate sau cum a fost invatat :)
IP IP Logged
ranonim57
Newbie
Newbie

Quote ranonim57 Replybullet Posted: 27/Septembrie/2014 at 03:29
azi a fost a 2 sedinta ,pff deja mi s-a luat de condus ,parca sunt cel mai praf la condus :(
IP IP Logged
AdeBV
Newbie
Newbie

Quote AdeBV Replybullet Posted: 27/Septembrie/2014 at 07:23

Andreea, stiu la ce te referi. Dar trebuie sa mai punctam si faptul ca, ambreiajul de asta este, ca sa fie folosit. Nu in exces, evident, dar trebuie folosit.
In alta ordine de idei, ranonim57, nu te panica! In general prima si a doua sedinta sunt mai grele. Urmeaza ce ti-am spus in postarea de mai sus: intreaba-l pe instructor si roaga-l sa-ti explice TOT ce nu intelegi. Daca faci asta, e bine. Restul lucrurilor le va rezolva timpul si exercitiul.
IP IP Logged
Page  of 5 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro