Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
... dar am nevoie de ajutor!
 Incepator - Forum : Am carnet... : ... dar am nevoie de ajutor!
Message Icon Topic: Dupa 6 ani de nesofat :) Post Reply Post New Topic
Author Message
Oaieneagra
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote Oaieneagra Replybullet Topic: Dupa 6 ani de nesofat :)
    Posted: 21/Iunie/2017 at 20:26
Dupa cum ii zice titlul....acum 6 ani aveam sa devin posesoarea unui permis de conducere. M-as fi imprietenit cu toti omuletii ce savureaza un pahar cu remarca 'si-n miez de noapte sa ma sunati caci voi conduce eu'. Telenovela, n-o fost asa. Din variiiiiii motive nu condus deloc in toata perioada asta.
Din cauza de joburi mai multe, dispunand de finante abia amu, imi cumpar o masina. Nu ma judecati, tanc....ca sa-mi ajunga.
O aduce nenea in parcare, s-o ud de la geam cu o bere, moment in care se instaleaza frustrarea. O zi sta frumos in parcare, timp in care sun instructorul pentru ore suplimentare, femei din jur pentru a ocupa scaunul din dreapta. Nu s-o aliniat astrele.
Merg pe jos a doua zi de-mi iau insemnele de la Omv si le scuip unde trebe desi auzeam voci ca nu-s incepatoare, doar am 6 ani de permis, dar zis sa-i avertizez pe participantii la trafic ca nu-s zana.
Venea copilul din excursie, 12 noaptea, ploua. Varianta gen taxi exista. Ma simteam handicapata ( lipsa de ceva...)....3 ore ma framant daca sa ma urc la volan ori ba....s-apoi ma duc dupa copchil...faruri aprinse, stergatoarele se invarteau cum trebuia...pe scurt, ala fu primul drum, strabatut orasul si ajuns safe acasa. Nicio satisfactie, nu eram mandra in vreun fel. Propus ca zilnic, si pentru 5 min sa scot masina din parcare.
Ieseam din parcare si o duceam mai la deal nitel...chipurile pentru deprinderi si incredere in mine. Iar nu iese cu instructorul nici cu restul soferitelor si promisiunile lor.
Si tot auzeam 'da-o-n ma-sa, ca nu e ozn, 3 pedale si un schimbator', 'eiii...prima oara e mai greu', 'o saptamana iti trebe, apoi conduci fara probleme'.
Pe scurt...dupa 3 zile, dimineata in plin trafic duceam copchilul la scoala....kg de morcovi, nopti visand numai balacarii....Cu mai multa incredere repet aceiasi figura dimineata, trecere de pietoni, alai ca de nunta de toate dimensiunile in spatele meu, de 3 ori consecutiv inec motorul....un nene intr-o dacie in spatele meu se prapadea de ras, trebuia sa-i cer bani pentru o asa comedie. Eram in stare s o pun pe avarii si sa plec...amu rad, ma-ntreb cum fu posibil :p alt alai din contrasesc, pe ploaie, un tatic coboara geamul si-mi zice 'calm, calm'. Si dusa am fost...n-aveam nevoie decat sa ma decupleze cineva de la emotiile ce le aveam. Grija mea era sa nu incurc traficul, nu sa ajung la destinatie, safe....
Cand facut scoala de soferi nu inecat nicicand motorul, parcarile excelente cu transpiratia ca de dupa un maraton, urcarile in rampa finut tare.
Trece o saptamana....tre sa urc dealul ma-sii ca sa ajung acasa....din contrases cisterna, gabarit mare, viteza, pe mijloc. Trag de volan dreapta, ma asigur si plec...de frica rampei m-am raschetat de o firida...mai rau e ca atunci mi-am dat seama, dar ulterior parca nu-mi aminteam ce s-a intamplat. Realizat ca am probleme cu gestionarea emotiilor.
3 zile ma uit la ea in parcare....acuze peste acuze...iau ora suplimentara cu instructorul, constienta fiind ca fobia avea sa prinda proportii...
Ma duce omul la ora de varf in cele mai aglomerate locuri, parcari, urcari in rampa, tot tacamul. Concluzia lui 'am doi copii de crescut si banii tai au serie....dar nu ai nevoie de ore suplimentare, ci pur si simplu sa lasi panica si sa conduci prudent, etc'.
Nu contribuise cu nimic la cresterea increderii in mine caci mi-s destul de aspra cu mine. Dar...ma bucur ca s-a intamplat incidentul ala, si doar atat, caci m-a trezit bine de tot.
Amu....ezit sa fac drumuri cu ea decat daca-mi infinge cineva cutitul in spate, mai promit copilului diverse ca sa fiu determinata sa plec la drum....invoc motive peste motive....'mersul pe jos face piciorul frumos' deja e motto ul familiei :p amu nu ma mai plang nici de bagaje, nici de timp, nici de vreme urata :p

IP IP Logged
Oaieneagra
Newbie
Newbie

Quote Oaieneagra Replybullet Posted: 21/Iunie/2017 at 20:45
Citit, ca e ideal ca si incepator si nu numai, sa am deprinderi sanatoase din start....ma asigur, semnalizez, banda 1, observ obstacol din departare si trec regulamentar pe banda 2, depasesc, revin pe banda 1, la stop opresc, cedez trecere, vad di toati. Merg cu a 2-a, nu las sa-mi ceara treapta superioara. Dus copilul la banchet dupa 2 saptamani, la 15 km de oras. Mers cu a 3-a....i-am zis ca la 21 maxim plecam ca sa merg pe lumina. La ora 21.30 luam din mana ospatarilor farfuriile cu tort si serveam la mese ca sa plec mai repede :)) 22.30 se facu....il pomeneam pe Dzeu si spre casa...Dupa fiecare drum parcurs in siguranta pentru toti, acul increderii nu se clintea din loc.
Optimista sunt amu cand vaz ca nu-s singura....

Edited by Oaieneagra - 21/Iunie/2017 at 20:45
IP IP Logged
Oaieneagra
Newbie
Newbie

Quote Oaieneagra Replybullet Posted: 21/Iunie/2017 at 20:49
Unde-i baiul? As folosi din necesitate masina de cateva ori pe zi....cand n-o aveam o plangeam....amu o am si invoc motive....
'Puternici sunt cei care ies din zona de confort'. Stiu, constientizez, fiecare individ e configurat diferit....norocul ar fi ca nu-i traficul din Bucuresti....am mers si bara la bara din motive netezire asfalt, de respectat in mare parte se respecta regulile.

Edited by Oaieneagra - 21/Iunie/2017 at 21:14
IP IP Logged
frau.ramona
Newbie
Newbie

Quote frau.ramona Replybullet Posted: 29/Iunie/2017 at 15:42
Of, te inteleg! Eu am carnet de 20 de ani si nu am condus de tot atata timp. De 3 saptamani mi-am cumparat masinuta, am luat niste ore de condus, dar incredea in mine nu prea a crescut. Conduc in fiecare zi putin cu sotul langa mine. Singura inca nu am curajul.
IP IP Logged
Oaieneagra
Newbie
Newbie

Quote Oaieneagra Replybullet Posted: 13/August/2017 at 21:01
Sa o stapanesti sanatoasa!
Marea mea 'problema' e aceea ca nu e nimeni in dreapta care sa ma traga de manecuta cand gresesc....drept pt care recapitulez acasa ce claxoane luai si de ce :p
Mai intreb diverse in stanga si-n dreapta, situatii din trafic ca sa vaz pe unde-i buba.
Mi-s maxim responsabila si nu-mi permit sa bajbai...
Amu o saptamana avui o experienta nasoala ce m-a descurajat nitel....in mod discutabil de ambele parti intr-un giratoriu cu 2 benzi si ne treziram vreo 2 :p a tras de volan si accelerat ca sa intre in mine....apoi dupa mine pana acasa cu sicanii cat lumea
..
Naiva nu fost-ai nicicand, dar vad caractere ce ma intriga, scarbesc, etc.
Zi mersi ca-l ai pe dansul pt suport moral, ai cu cine te sfatui in d ale traficului :)
IP IP Logged
Oaieneagra
Newbie
Newbie

Quote Oaieneagra Replybullet Posted: 13/August/2017 at 21:09
De cand ai postat si pana amu....sper ca ai spart gheata :)
IP IP Logged
bogdanescu16
Newbie
Newbie

Quote bogdanescu16 Replybullet Posted: 14/August/2017 at 20:08
este ok
Anvelope vara la pret mic
IP IP Logged
frau.ramona
Newbie
Newbie

Quote frau.ramona Replybullet Posted: 14/Septembrie/2017 at 15:20
Intre timp am inceput sa conduc si singura. Conduc singura doar pe traseele pe care le stiu. Mai exact sunt 3: de acasa pana la serviciu si inapoi, de acasa pana la bunica la tara si inapoi (30 km dus, 30 km intors, doar duminica, pentru ca atunci sunt mai putine tiruri), si de acasa pana la manichiura si inapoi. Inca mi-e frica dar sper sa-mi treaca cu timpul.
IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro