Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Off-topic
 Incepator - Forum : Am carnet... : Off-topic
Message Icon Topic: Detectoare radar Post Reply Post New Topic
Page  of 5 Next >>
Author Message
iulian518i
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote iulian518i Replybullet Topic: Detectoare radar
    Posted: 12/Aprilie/2007 at 16:22
Acum, ca ne da voie legislatia...putem sa stam cu aparatele de detectat radarul rutier la vedere, sa nu le mai ascundem prin tetiere, parasolare, animale de plush pe bord...sau chiar in buzunar (la cele cu acumulatori...Tongue )
Ei bine, as vrea sa stiu si eu de la cei ce folosesc astfel de aparate impresiile practice, empirice, despre modelul pe care-l folosesc ei si despre gradul de multumire si incredere pe care-l au in astfel de aparate...
Dar mai bine sa incep eu....
Am testat cca 8 luni un whistler 1710..detectie cam la 800-900metri in linie dreapta, in conditiile in care radarul avea fasciculul la 300m de masina de politie (adica la 300m de masina masura viteza autovehiculelor), alarme false medii
Apoi am testat cca 6 luni un whistler 1730...aceeasi detectie, insa asta avea in plus VG2...adica protectie la detectia de catre politie a detectorului (pe atunci era buna functiunea asta...chiar daca politia romana nu avea detectoare de detectoare de radar Tongue) alarme false la fel ca modelul anterior..adica medii
Apoi, cca 2 luni am avut un cobra ESD 6750q...6 benzi de detectie, 3 sunt de radare in microunde (benzile X, K, Ka), 3 de laser...(noi nu avem in RO radare laser...inca Wink)..detectie cca 1500m in linie dreapta...bunicel, alarme false scazute
Acum nu am detector.Tongue..dar urmeaza ceva de la cobra, din noua gama XRS...daca are cineva...sa spuna Big%20smile cum se comporta in trafic
Ceva de notat...camerele de pe DN1 nu pot fi detectate cu detectoare de radar...ci cu dispozitive de navigatie cu GPS care au in memoria lor introduse locatiile camerelor si te avertizeaza cu cateva sute de metri inainte sa reduci viteza...camerele nu au radiatii, sunt simple camere de luat vederi care sunt insa cuplate cu niste dispozitive inductive ingropate in asfalt, la cativa zeci de metri in fata lor, dispozitive care masoare viteza de deplasare a vehiculului intre doua puncte fixe si care declanseaza camera video pentru obtinerea pozei compromitatoare/doveditoare daca viteza nu e cea legala. Dispozitivul e format, in principiu, din doi sau trei senzori ingropati la cativa zeci de cm unul de celalat, acestia dand semnal la trecerea unei masini pe deasupra, fiecare masina avand o amprenta magnetica... senzori pe care nu ai cum sa-i pacalesti...doar daca s-or fi inventat emitatoare radio care sa bruieze inductorii aia sau sa faca masina stealth pt ei...deci pana la urma ne-am intors la vechile radare cu furtun, dar intr-o maniera mai moderna si mai permanente......deci acum stim unde sunt camerele, dar trebuie sa stim si locatiile Wink unde sunt si radarele, pt ca nu toate camerele au si radare cuplate Wink Tongue...in principiu gasim locatia camerelor comandate de radare pe internet..pt cei interesati Smile

Edited by iulian518i - 12/Aprilie/2007 at 16:24
Oricati ani de condus ai in spate, nu esti niciodata soferul ideal :) dar ne apropiem de perfectiune cu fiecare ora petrecuta in trafic :) in dreptul volanului
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 12/Aprilie/2007 at 17:30
Eu am Bel 995, cel mai bun detector la ora actuala si nu o zic eu ci toate testele. A detectat tot ce a intalnit in cale, fie Traffipax fie Speedophot fie el in miscare, fie stationat, fie in benzinarie (mai nou acolo mai stau), fie pe sensul meu de mers sau nu.
Le ia cam de la 1,5km si chiar si mai mult daca e in linie dreapta. De multe ori cand am trecut prin localitati mici incepea sa tipe la inceputul localitatii si radarul era abia la sfarsitul localitatii LOL Da si alarme false la unele benzinarii dar stiu daca e radar sau nu pt ca daca nu e, mentine puterea semnalului la 2 liniute; daca e si radar in benzinarie se comporta ca la un radar adica creste puterea semnalului pana la maxim. Are 7 programe, se poate dezactiva ce banda vrei; bineinteles are si modul city si modul highway ca aproape orice detector dar eu il tin pe autoscan.
Nu stiu ce sa mai zic....cam atat

Edited by aburilus - 12/Aprilie/2007 at 17:30
IP IP Logged
w88bea
Senior Member
Senior Member

Quote w88bea Replybullet Posted: 13/Aprilie/2007 at 00:57
Aburilus si Iulian, la ce preturi ajung astfel de jucarii ? Pe "sub mana" as putea face rost de undeva ?(ma intereseaza ceva ce stiti si voi ca merita banii, ca ati testat si sunteti multumiti)
Multumesc anticipat!
http://www.rtbclub.ro/home_ro.php
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 13/Aprilie/2007 at 01:37
Bel 995 e in mag 1000 RON dar eu l-am luat cu 800 dar, crede-ma, face toti banii
Decat sa-ti iei unu care nu detecteaza tot sau are raza de detectie mica mai bine dai mai multi bani pe unu care isi face treaba foarte bine.
IP IP Logged
iulian518i
Newbie
Newbie

Quote iulian518i Replybullet Posted: 13/Aprilie/2007 at 13:55
Sunt de acord cu tine ca face toti banii...pana la un punct...sa faci astfel incat sa merite...cum e cazul meu..ies din oras o data pe luna...poate si mai rar...adica nu fac drumuri care sa necesite prezenta detectorului pe bord...in oras...mai mult de 65-70 nu poti sa-i dai...decat poate seara sau dimineata devreme...deci eu zic ca un model de la cobra din gama XRS (care se invarte de la 300ron la 800ron, in functie de model si dotari) e suficient...cel putin pentru mine..
La belul tau ai si banda Ku, cu care se lauda politistii ca o sa o introduca in europa...am studiat si modelul tau...cel putin teoretic, ca nu mi-a picat in mana fizic vreunul...e un model bunicel...dar tot din generatia veche...e varful generatiei vechi...dar daca tu esti multumit, asta conteaza...sa nu fii masurat cu viteza mare Wink
Eu ma oprisem la modelul XRS 9730 de la cobra.....e 450ron pe net...as fi vrut sa-l comand la cineva aici, distribuitor local...dar dureaza cca o saptamana pana vine urmatorul transport de cobre Ouch pana atunci, viteza legala tot timpul...ca nu e de gluma cu sistemul actual de punctaje si amenzi rutiere Cry
Respectivul distribuitor imi recomandase cobra xrs 9530...il avea pe stoc, la 400ron..dar celalalt model are si POP si busola digitala...si un meniu putin mai complex...de unde am dedus eu ca e mai bun ca distanta de detectie....avand mai multe posibilitati de a suprima anumite benzi in modul city, pentru a limita alarmele false date de antene GSM, benzinarii, banci...de fapt de sistemul de deschidere a usilor la acele institutii mai sus mentionate...
Referitor la primul paragraf..poate nu sunt in asentimentul legii...dar consider ca intr-o localitate pe care o tranzitezi...e aproape imposibil sa mergi cu 50km/h...deci acolo se cunoaste utilitatea detectorului....

Edited by iulian518i - 13/Aprilie/2007 at 14:00
Oricati ani de condus ai in spate, nu esti niciodata soferul ideal :) dar ne apropiem de perfectiune cu fiecare ora petrecuta in trafic :) in dreptul volanului
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 14/Aprilie/2007 at 03:05
Exact, asta e si ideea
E de ajuns sa te prinda de cateva ori cu 65 in localitate si te-ai facut cu destule puncte si destule amenzi
IP IP Logged
iulian518i
Newbie
Newbie

Quote iulian518i Replybullet Posted: 14/Aprilie/2007 at 09:28
Se mai desprinde o idee...sa filtreze semnalul si sa diferentieze care e radar si care alte surse ...adica alarme fase mai putine, pentru ati creste gradul de incredere in aparat...la fiecare beep emis de el...imediat sa pui piciorul pe frana..nu sa spui...e, lasa ca nu e radar, e semnal fals Wink
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 14/Aprilie/2007 at 12:06
Al meu asa face si de asta am incredere in el
Am zis ca am prins radare si in benzinarii; la unele benzinarii da alarme false si anume imi arata banda si imi indica puterea semnalului de 2 liniute (NICIODATA MAI MULT DACA NU E NIMIC IN BENZINARIE). Cand e o masina de politie cu radar in benzinarie incepe de mult mai departe de beninarie tot cu 2 liniute la semnal si se intensifica astfel incat cand am trecut prin dreptul benzinariei avea semnal maxim. Eu nu pun piciorul pe frana de cate ori imi arata 2 liniute daca dupa aceea nu creste. Din cauza ca raza de detectie este mare el incepe sa urle cu mult inainte si cum vad ca creste semnalul imi dau seama ca e radar si nu e alarma falsa.
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 26/Aprilie/2007 at 06:35
In Romania exista doar radare in banda K, nu Ka, laser, X sau Ku
DOAD K. (sa nu vad discutii cum ca am gasit radar in X sau Ka)
POP radar nu exista in Romania

exista doar 3 tipuri de radar care folosesc unde electromagnetice in banda K - astfel pot fi detectate de aceste mici jucarii numite detectoare radar
1. MPH Python 2 - care are mod instant ON
2. Traffipax Speedophot - functioneaza continuu si trebuie sa fie stationar (il gasiti montat pe loganuri)
3. Camere foto Gatso

fiecare isi cumpara detector de cati banuti il lasa buzunarul
insa nu exista lucru bun si ieftin - asta sa fie clar

incercati sa tineti cont de urmatoarele lucruri cand alegeti un detector
- pe unde mergeti
- cat de repede / cati km in plus fata de viteza maxima legala

caci daca intalniti traffipaxurile (buc->buzau->iasi->suceava) aparent a aparut si in brasov un logan galben
sau radarele fixe gatso (pitesti/cosereni/movilita) pe timp de noapte (pe timp de zi le vezi totusi)... sigur o sa primiti amenzi acasa
s-o luam cu inceputul

- I -
(IMAGE: http://img156.imageshack.us/img156/7731/ffe71mg8.jpg )
(IMAGE: http://img170.imageshack.us/img170/9408/07dd1qf2.jpg )

radarele python2 - care le stie toata lumea
distanta de detectie - de la 50m la 2km - din cauza camerei video foarte proaste distanta maxima este limitata la 250m (atentie ca trebuie sa se vada pe video numarul de inmatriculare al masinii - numai atunci conteaza ce viteza ai avut, nu inainte cu 200m cand deabia se distinge culoarea masinii)
mod de functionare
1.continuu - pentru acest mod va puteti lua un detector ieftin de 200 de lei care isi va face treaba foarte bine
2.instant on - din pacate in acest mod nu "prea" poti sa scapi cu nici un detector
ambele moduri se folosesc fie cu radarul stationar, fie in miscare

sunt mai multe moduri de folosire a radarului in modul Instant ON
practic se sta la panda/vanatoare -
a.) exista un buton pe telecomanda care trece radarul din modul de standby pentru antena in modul de functionare - dureaza maxim 2 secunde pentru oscilator sa ajunga la temperatura necesara ca sa mentina constanta frecventa microundei pentru a avea o citire corecta; in functie de cat de des se foloseste radarul aceast timp necesar incalzirii se poate reduce la ~1 secunda
aceasta este singura metoda recomandata de mph (este detalitata si in manualul de functionare al radarului si singura pentru care s-a oferit buletin http://www.brml.ro/index.php

b.) desurubarea firului dintre radar si antena in timp ce radarul functioneaza - cand se vrea sa se faca citirea vitezei pur si simplu se pune firul la antena (el se tine cu mana acolo) si imediat apare viteza masinii

c.) in anumite judete s-a schimbat firul original dintre radar si antena cu unul care are un intrerupator pe el - u get the point - afisarea vitezei exact cand se apasa intrerupatorul
ultimele 2 metode reduc foarte mult durata de viata a radarului si va pica fiecare test care se face de catre brml
oscilatorul sufera foarte mult la socurile care sunt produse de intrerupator
partea proasta - pe video nu se poate vedea in ce mod este folosit radarul (in instanta nu ai ce sa faci)
in casuta pentru viteza masinii urmarite apare 0km/h chiar daca radarul este in standby sau daca functioneaza si nu exista masina careia sa-i afiseze viteza
pentru aceste metode exista totusi scapare - gasiti un "iepure"
o alta persoana care se grabeste si dupa care sa va tineti - pastrati o distanta de ~200m de el
atunci cand politistul va sta la panda il va viza pe iepurele vostru si el va fi cel oprit

- II -
(IMAGE: http://img156.imageshack.us/img156/5904/27634he2.jpg )
(IMAGE: http://sebessegmeres.info/images/speedophot17t.jpg )
radarele TRAFFIPAX SpeedoPhot
sunt facute sa monitorizeze traficul in ambele sensuri de mers indiferent pe ce parte a drumului este montat
antena se monteaza in fata numarului de inmatriculare al masinii
realizeaza fotografii pe film clasic
distanta de detectie a masinii - intre 30m si 150m
modul de functionare: continuu
radarul este stationar si nu va citi viteze daca este in miscare

le gasiti doua in buzau si cate unu in iasi si suceava (pentru moment - aparent au asa mare succes in a prinde vitezomani...se vrea sa se achizitioneze pentru fiecare judet )

dupa ce iti citeste viteza vei fi oprit de alt echipaj peste 2km
aici ai un avantaj - in lege spune ca procesul verbal trebuie sa fie intocmit de agentul constatator (adica acel agent care este in masina cu radar) nu cel care te opreste dupa 2km asa ca in instanta se va anula procesul verbal

- III -
http://img170.imageshack.us/my.php?image=img04xq6.jpg
radare Gatso

cele mai apropiate de bucuresti se afla in movilita - un radar pe trepied la purtator (care aparent nu mai functioneaza)
pe vreme buna este scos de politisti afara si pazit de o masina
gasiti doua in cosereni

si 4 in pitesti (doar 2 functioneaza pentru moment) - dupa ce vor termina centura vor pune in functiune inca 26 de radare fixe gatso in pitesti
distanta de citire a vitezei - la nici 20m de camera
pe timp de noapte folosesc flashul pentru a face poza (acea camera suplimentara care se afla in fata cutie este flashul)
pentru ultimele 2 radare incercati sa cumparati detectoare bune/sensibile/scumpe
iar pentru ca intrebati de cobra:

detectoarele cobra nu detecteaza radarele traffipax, iar camerele gatso le anunta exact cand ai ajuns in dreptul lor
fie ca este modelul xrs 9330 fie xrs 9930 se vor comporta la fel la distanta de detectie (si sunt ultimele modele facute de cobra)
ce va recomand eu - bel 995
este scump insa veti fi anuntat cu 400m inainte de o camera gatso si cu 200m fata de radarele traffipax

bel 995 are sensibilitate apropiata cu valentine 1
care il vedeti aici

cosereni
http://www.youtube.com/watch?v=429iQxAhDh8

si in pitesti
http://www.youtube.com/watch?v=B19hAMUkV00
http://www.youtube.com/watch?v=iE3wpTb6-Cs

ultimul test facut in america
http://www.guysoflidar.com/march-2007/radar-detector-test.html

Sursa: forumul Softpedia

Adaugire personala: Valentine 1 mi se pare muuult prea mare (butucanos) asa ca Bel995 mi se pare varianta ideala
Later edit: Marius, cred ca n-ar fi rau daca faci sticky topicul asta ca sunt niste informatii bune aici, zic eu

Edited by aburilus - 26/Aprilie/2007 at 06:37
IP IP Logged
iulian518i
Newbie
Newbie

Quote iulian518i Replybullet Posted: 04/Mai/2007 at 05:30
Sunt supercomplexe informatiile...pot sa intreb din ce sursa le ai? sau mai bine zis..gradul de incredere al sursei? Pentru ca, citez :
"Este vb de o poarta din metal ce vine pe deasupra strazii si pe care scria atentie radar si care avea si ceva firme luminoase pe ea....dar totusi, banda Ka? A mai vazut cineva asa ceva?
Da, s-a mai vazut. La urcare pe Feleac spre Cluj dinspre Tg.Mures, este una la fel. Tot Ka. "
Sursa: forum www.bmwclub.ro Wink

Edited by iulian518i - 04/Mai/2007 at 05:38
IP IP Logged
Page  of 5 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro