Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Off-topic
 Incepator - Forum : Am carnet... : Off-topic
Message Icon Topic: Detectoare radar Post Reply Post New Topic
<< Prev Page  of 5 Next >>
Author Message
andreic21
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote andreic21 Replybullet Posted: 14/Decembrie/2007 at 07:26
Originally posted by iulian518i

deci s-au specializat ff mult pe asa numitul instant-on..care la noi e facut ilegal Singura solutie e sa mergeti la radar, si, daca e cu biuton de veioza, sa-i faceti poza si contestati procesul verbal...pt ca acele intrerupatoare nu sunt omologate...asta e sigur....
Am citit acest thread si am constatat ca nu prea sunteti la curent cu tehnologia radar (cinomometre). Treaba cu veioza si buton de instant on sunt lucruri care fac parte din miturile soferilor, in realitate MPH renumita firma de radare profesionale, este un nume respectat in toata lumea si face niste echipamente cu performante mult peste asteptarile celor care nu cunosc bine tehnologia asta :)
Politia romana foloseste radarul MPH Python 2 in 24GHz aprox (banda K), deci e inutila detectarea altor benzi. Acest aparat poate detecta viteza in 1-2 secunde de functionare activa timp mai mult decat insuficient pt detectoarele radar sa afiseze alerta si mai grav, insuficient pentru franare, si asta culmea... din miscare :) Nici nu vreau sa ma gandesc ce poate face la punct fix, totul sta in priceperea operatorului radar si setarile pe care i le face.

Sunetul este on cat timp radarul emite (e chiar dopplerul), totul e automat, nu apasa pe nimic... nu e nevoie. Ce scrie la Lock aia e viteza trecuta in procesul verbal.

Edited by andreic21 - 14/Decembrie/2007 at 07:37
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 14/Decembrie/2007 at 09:59
Pai asta e ideal adica din fabrica sa zic asa daaaaaaaaaaaaaar la noi la romani......se poate si altfel adica baietii isi facusera (si mai sunt inca radare modificate astfel) un "artificiu" adica pe cablul ala isi pusesera un intrerupator ca alea de la veioza (de aia se numesc si "veiozari"). Cand vedeau ca vii tare (ca au ochil facut) apasau si pe intrerupator si te luau deci chiar daca ai detector. Daca l-ar tine inchis si i-ar da drumu cand te vede....nu te-ar putea lua ptt ca ii trebuie ceva timp sa se calibreze etc si ai avea timp sa franezi.
Intelegi aspectul?

Poate nu esti la curent dar chestia asta se intampla, exista si poze pe net facute de diversi in masinile politei cu radare modificate ILEGAL astfel.
Normal ca asta e o ilegalitate din moment ce radarele (cinemometrele) au niste norme metodologice, anumite standarde si nu poti sa-i adaugi tu ce vrei.

Edit
Btw, daca zici ca esti la curent poate stii ca la noi nu se folosesc doar Phyton-uri ci si Speedophoto-uri care tot in banda K sunt dar sunt mai greu de detectat de detectoarele iefine (e vorba de distanta de detectie; alea ieftine le vad doar cand ai trecut prin dreptul lor sau dupa ce ai trecut de ele; chiar si la cele mai performante exista o oarecare latenta dar doar din spate....din fata le vede bine si din timp).

Edited by aburilus - 14/Decembrie/2007 at 10:06
IP IP Logged
andreic21
Newbie
Newbie

Quote andreic21 Replybullet Posted: 14/Decembrie/2007 at 10:41
Bine nu zic ca nu se faceau modificari mai ales pe vremuri radarele alea vechi si varza dar astea mai noi sunt dotate cu tot ce trebuie, au la setari de-ti prinzi degetele cate stiu sa faca. Evident ca modificarile sunt ilegale, el are certificat doar in forma in care l-a livrat fabrica si daca e modificat atunci utilizarea lui nu e legala.
De Speedophoto-uri nu stiam ca se folosesc la noi, mersi de info. E util sa stim cam tot ce se foloseste la noi ca tehnica si banda astfel incat detectoarele sa poata fi reglate optim sa nu comenteze aiurea la fiecare stalp :)

Edited by andreic21 - 14/Decembrie/2007 at 10:49
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 14/Decembrie/2007 at 13:49
Se faceau si se fac

Detectoarele oricum mai comenteaza de destule ori adica dau alerte false dar cu cat detectorul e mai performant cu atat alertele sunt decelate altfel.
Exemplu de la detectorul meu (Beltronics 995 care e cam al doilea ca performanta dupa Valentine One): la alerte false nu trece de 2 liniute, in plus alerta sonora e alt fel. Dupa un timp il inveti si stii unde e alarma falsa su unde nu si te poti baza pe el.
Si, crede-ma, sunt destule alerte false pt ca toate benzinariile si cam tot ce are usi cu senzori (supermarketuri hipermarketuri etc) au aceste sisteme care lucreaza tot in banda K.

Edited by aburilus - 14/Decembrie/2007 at 14:04
IP IP Logged
artero
Newbie
Newbie

Quote artero Replybullet Posted: 15/Decembrie/2007 at 13:00
Recomand si eu un 995, au inceput sa se ieftineasca.

Dar cum se compara un STI driver(http://topdetectoare.ro/) cu Valentine.

Difernta de pret nu e foarte mare.

Am inteles, de fapt is zvonuri ca Politia romana (program pilot la Buzau)vrea sa introduca o noua banda pentru detectie radar.

Stiti ceva concret in acest sens?

IP IP Logged
andreic21
Newbie
Newbie

Quote andreic21 Replybullet Posted: 15/Decembrie/2007 at 14:52
Detectoarele bune inca sunt foarte scumpe, la puterea de cumparare romaneasca. Daca te gandesti bine un super-detector te costa in jur de 10% dintr-o masina second hand ieftina... ajungi sa te intrebi daca nu cumva e mai rentabil sa mergi ca bunicuta decat sa-ti iei detector :)
Eu am un Cobra 9675 si deocamdata e suficient, i-am lasat doar K-ul si derivatii activ, fara pop, x sau frectii VG/Spectra inutile la noi unde oricum sunt legale, reusesc astfel sa nu primesc nici o alarma falsa pe unele trasee, rar sare un Ka sau K pe la brico/carrefour sau pe langa guvern cand vii pe Stefan cel Mare sa o iei prin Victoriei pe sus, nu stiu ce naiba e acolo ca nu pare radar rutier dar e permanent demnal de 3-4 liniute chiar in K/Ka. E slabut aparatul comparat cu astea mai serioase dar in K se descurca ok si cum asta e cea mai folosita in prezent e suficient.
Legat de proiectul pilot de la Buzau, presupun ca de fapt e vorba de banda europeana asta noua de e pe detectoarele generatie mai noua.

Edited by andreic21 - 15/Decembrie/2007 at 14:57
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 15/Decembrie/2007 at 15:28
Cobra sunt slabute......n-ai nici o sansa cu Speedophotoul
IP IP Logged
andreic21
Newbie
Newbie

Quote andreic21 Replybullet Posted: 15/Decembrie/2007 at 17:14
Pai asa am auzit si eu de pe net, nu am avut ocazia niciodata sa testez cu Speedophotoul ca nu am gasit pana acuma decat Python-uri. Cert e ca sunt in top vanzari pt ca au marketing si design, calitatea lasa insa de dorit, deh lumea nu prea se pricepe si oricum pretul mare la unu de calitate...

Edited by andreic21 - 15/Decembrie/2007 at 17:16
IP IP Logged
Green
Newbie
Newbie

Quote Green Replybullet Posted: 10/Septembrie/2008 at 11:38
eu am de la beltronics 955.... este foarte bun, insa o data eram prin otopeni si mergeam cu ceva viteza, iar in momentul cand am trecut de o benzinarie a inceput sa piuie si avea nivel maxim de detectare. niciodata nu am mai patit asa, probabil ca radarul era indreptat in alta parte si cand m-a vazut ca veneam cu viteza l-a indreptat spre mine...inca nu am primit nimic acasa, ramane de vazut.

iar radarele "ingropate" in pamant de pe DN1 sunt in dreptul pasarelelor, primul dintre ele incepe din Balotesti. daca va uitat pe marginile pasarelelor sunt camerele de filmat.
IP IP Logged
Qvadratvus
Senior Member
Senior Member

Quote Qvadratvus Replybullet Posted: 23/Septembrie/2008 at 18:06
Noutati din decembrie 2007 si pina acum ?
IP IP Logged
<< Prev Page  of 5 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro